Cinci din cele şase crematorii medicale, închise
0Cinci din cele şase crematorii ale spitalelor din Sighişoara, Luduş, Târnăveni şi Reghin trebuie închise până la sfârşitul acestui an, a anunţat, ieri, Agenţia de Protecţia Mediului
Cinci din cele şase crematorii ale spitalelor din Sighişoara, Luduş, Târnăveni şi Reghin trebuie închise până la sfârşitul acestui an, a anunţat, ieri, Agenţia de Protecţia Mediului (APM) Mureş. Potrivit Gabrielei Boca de la APM, din ianuarie 2007, această cantitate de deşeu periculos va fi transportată la unităţi de incinerare conforme cu prevederile legislaţiei de mediu în vigoare. "Până la acestă dată, în judeţ nu există unităţi de incinerare conforme, iar ASP nu a comunicat încă incineratorul la care vor trimite pentru eliminare această cantitate de deşeuri", a spus Gabriela Boca. Crematoriul Spitalului Clinic Judeţean Mureş, în care se ard lunar circa 50 tone deşeuri medicale periculoase, are termen de încetare a activităţii sfârşitul anului 2007 şi nu poate primi spre eliminare deşeurile de la celelalte cinci crematorii. (Valeriu Russu)























































