Cazul batranului aruncat dintr-un spital galatean, investigat de autoritati
0Cazul batranului care, duminica, a fost externat de la Spitalul "Elisabeta Doamna" din Galati si abandonat pe trotuar, desi era intr-o stare foarte grava, este investigat de o comisie mixta, formata
Cazul batranului care, duminica, a fost externat de la Spitalul "Elisabeta Doamna" din Galati si abandonat pe trotuar, desi era intr-o stare foarte grava, este investigat de o comisie mixta, formata din reprezentanti ai Autoritatii Nationale de Control si ai Ministerului Sanatatii. Potrivit corespondentului Mediafax, Mihai Morariu (66 de ani) este din Iasi, dar are o fata intr-o comuna din Galati. De mai multi ani, nu se mai poate deplasa si a fost internat in urma cu cateva zile in Sectia de Boli Infectioase a Spitalului Municipal "Elisabeta Doamna", din Galati. Medicii de aici l-au tinut trei zile si apoi i-au rugat pe specialistii psihiatri sa-l interneze la Sectia de Neuropsihiatrie. Dupa alte trei zile de spitalizare la Psihiatrie, barbatul a fost externat duminica, desi nu se putea tine pe picioare si nici nu avea rude in oras, fiind nevoit sa-si petreaca noaptea pe treptele unei case de langa spital. Ud pana la piele, batranul a fost invelit in paturi de cativa oameni, insa alimentele primite de pomana i-au fost mancate de caini. Doctorul care a hotarat externarea batranului a recunoscut ca nu a facut nici un demers pentru contactarea familiei acestuia si ca nu s-a interesat daca acesta are unde sa se duca. Mihai Morariu a declarat ca a fost tinut in spital trei zile, dupa care a fost externat, desi nu avea unde se duce. Elena Cuzum, o femeie care locuieste in apropierea spitalului, a declarat ca i-a rugat pe portarii spitalului sa-l gazduiasca in institutie, insa acestia au refuzat, spunand ca acest caz nu este de competenta spitalului. "L-am intrebat pe batran ce-i cu el, am vazut ca este constient. A zis ca are si pensie si ca a stat trei zile in spital, m-am dus si la portari si au zis ca nu-i de competenta lor. Spunea batranul ca are o fata la Balotesti si ca, daca ar avea o masina, s-ar duce acolo. Am si plans, parca mi-a murit cineva. E inadmisibil asa ceva", a spus Elena Cuzum. Luni dimineata, cand medicii au vazut in preajma batranului cativa ziaristi interesati de acesta, au hotarat sa-l reinterneze si au trimis doi asistenti care l-au luat pe brate pe batran, deoarece acesta nu se putea deplasa singur. "Ca urmare a presiunii dumneavoastra, acest bolnav va fi reinternat si o sa stea internat pana cand cineva cu functie de raspundere o sa hotarasca ce o sa faca cu el. Eu am facut ce zice legea", a declarat dr. Ionel Popa, medic psihiatru in cadrul Spitalului Municipal "Elisabeta Doamna" din Galati.























































