Case noi pentru ultimii sinistraţi din Comăneşti

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Ultimele 37 de familii sinistrate din Comăneşti s-au mutat ieri în casă nouă. Aceasta este prima localitate din judeţul Bacău care a rezolvat problema celor care au rămas fără case în urma

Ultimele 37 de familii sinistrate din Comăneşti s-au mutat ieri în casă nouă. Aceasta este prima localitate din judeţul Bacău care a rezolvat problema celor care au rămas fără case în urma inundaţiilor din vara lui 2005. Cele 37 de case sunt situate în zona Pârâul Sec şi în cartierele Vermeşti şi ţupan. Oamenii sunt mulţumiţi că nu mai trebuie să-şi petreacă încă o iarnă în frig. "Mi-am petrecut iarna trecută într-o cabană de lemn împreună cu familia. E bine că acum pot s-o iau de la capăt şi am reuşit să mă văd din nou la casa mea", spune unul dintre locatarii noilor case. La finalizarea lucrărilor au contribuit Agenţia de Dezvoltare Internaţională a SUA şi Community Housing Finance. (Codrin Pop)

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite