Băsescu: România are nevoie de un Parlament unicameral

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Preşedintele Traian Băsescu a declarat astăzi într-o emisiune radio că România are nevoie de un sistem parlamentar unicameral. Şeful statului a readus astfel în discuţie ideea Parlamentului

Preşedintele Traian Băsescu a declarat astăzi într-o emisiune radio că România are nevoie de un sistem parlamentar unicameral. Şeful statului a readus astfel în discuţie ideea Parlamentului cu o singură Cameră, pe care a susţinut-o şi în trecut. El a precizat că acest lucru nu se poate face însă prin referendum, ci atunci când partidele vor accepta să abordeze problema revizuirii Constituţiei. "Cred că România are nevoie de un Parlament unicameral pentru că intrarea în vigoare a Tratatului UE, (...) lucru care se va întâmpla la 1 ianuarie 2009, va creşte mult autoritatea Parlamentului European, care funcţionează cu o singură Cameră".

Sistemul parlamentar pe care îl propune ar crea un echilibru "care ar degreva sistemul birocratic bicameral căruia i se adaugă Parlamentul European'', a adăugat şeful statului.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite