Băsescu către forumişti: "Nu promovaţi mesaje care au un caracter rasist"
0Preşedintele Traian Băsescu a postat, pe forumului site-ului său, basescu.ro, un mesaj prin care îi îndeamnă pe utilizatori să nu mai posteze mesaje cu caracter rasist, după ce mai multe
Preşedintele Traian Băsescu a postat, pe forumului site-ului său, basescu.ro, un mesaj prin care îi îndeamnă pe utilizatori să nu mai posteze mesaje cu caracter rasist, după ce mai multe ong-uri i-au semnalat derapajele xenofobe din unele mesaje.
"Vă îndemn să nu promovaţi pe acest site sau pe oricare altul nici un fel mesaje care au un caracter rasist. Am convingerea că românii, indiferent de simpatiile politice, sunt toleranţi şi deschişi, că trăiesc şi gândesc în concordanţă cu valorile europene. Toleranţa este o valoare europeană fundamentală şi vă îndemn pe toţi să fiţi promotorii acestei valori", este mesajul postat recent de Băsescu.
Reacţia preşedintelui vine după ce Fundaţia Soros şi Alianţa Civică a Romilor din România i-au atras atenţia, ieri, de faptul că pe pagina sa de internet există un link spre un mesaj rasist de pe site+ul reporterdeocazie.ro.























































