APAPS promite ca joi va rezolva, in sedinta de guvern, problema CSR-istilor
0Sindicalistii de la Combinatul Siderurgic din Resita au protestat ieri, pentru a doua zi consecutiv, cerand sa fie rezolvate problemele celei mai vechi intreprinderi de acest profil din Romania. In
Sindicalistii de la Combinatul Siderurgic din Resita au protestat ieri, pentru a doua zi consecutiv, cerand sa fie rezolvate problemele celei mai vechi intreprinderi de acest profil din Romania. In numar mai mare decat ieri, CSR-istii au marsaluit din nou pe strazi. Au trecut si prin fata Prefecturii Caras-Severin, dar in final s-au oprit doar la locul unde aveau aprobare pentru miting - in fata Casei de Cultura. Nervozitatea a crescut, avand in vedere faptul ca nu s-a primit nici un raspuns de la Bucuresti in urma intalnirii dintre APAPS si BCR. Oamenii, extrem de agitati, le-au cerut liderilor sa treaca din nou la actiuni radicale, inclusiv la blocari de drumuri. Ieri, la Resita a sosit un reprezentant de la Bucuresti al APAPS. Gheorghe Rabos s-a intalnit la Prefectura cu o delegatie formata din lideri de sindicat si muncitori de la CSR. Ca siderurgistii sunt din ce in ce mai surescitati o dovedeste si faptul ca la discutii au participat nu mai putin de 32 de CSR-isti, desi initial se vorbise de 15. Pe tot parcursul discutiilor, siderurgistii au cerut APAPS sa se implice in rezolvarea de urgenta a problemelor sociale, avand in vedere ca Resita redevine o adevarata bomba, al carei ceas ticaie amenintator. In timpul discutiilor, reprezentantul APAPS, Gheorghe Rabos, le-a spus muncitorilor, ca in sedinta Guvernului de joi, Ovidiu Musetescu va prezenta un raport referitor la situatia CSR si vor fi adoptate solutii favorabile, din care sindicalistii vor avea doar de castigat. Reprezentantul APAPS a refuzat sa dea orice fel de detaliu referitor la masurile guvernamentale. Dupa toate probabilitatile, Executivul va decide acordarera unor ajutoare sociale muncitorilor, care trebuie sa-si primeasca salariile restante pe cinci luni de zile. Aceasta solutie de compromis a fost adoptata si in vara anului trecut. Protocolul semnat atunci nu a rezistat prea mult timp, pentru ca dupa numai cateva luni muncitorii au iesit din nou in strada. Reprezentantul APAPS a fost invitat, astazi de dimineata, in combinat pentru a vedea situatia financiara a societatii, avand in vedere ca APAPS are datoria, timp de sase luni de zile, sa supravegheze situatia economica a CSR. De la ora 10, siderurgistii resiteni isi vor relua protestele. Liderul Sindicatului Vatra, Iancu Muhu, a declarat ca "in seara zilei de miercuri, impreuna cu 80 de sindicalisti vom pleca spre Bucuresti. Intentionam ca joi sa pichetam cladirea Guvernului, pentru a incerca sa aratam ca situatia CSR-istilor este disperata".























































