APAPS i-ar putea actiona in Justitie pe Noble Ventures si Gavazzi

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Pana acum, ce-a asteptat?

"Guvernul, respectiv APAPS, este indreptatit sa actioneze in Justitie proprietarii de la Combinatul Siderurgic Resita si Gavazzi Steel Otelu Rosu. Suntem convinsi ca magistratii vor face dreptate si ca, pentru nerespectarea unor obligatii din contractele de privatizare, acestia vor raspunde inclusiv cu plata unor daune" - a declarat, ieri, ministrul Privatizarii, Ovidiu Musetescu. El a adaugat ca "trebuie inteles ca Executivul nu poate actiona decat legal. Nu este nici Mos Craciun, sa asigure continuu salariile unor lucratori din societati private, nici Samantha (din "Ce vraji a mai facut nevasta mea" - n.n.), care sa faca miracole si sa aduca peste aceste societati contracte si clienti". Cu aceasta ultima vorbire, se poate spune ca s-a mai incheiat un episod din epopeea eroica "Ce vraji a mai zis ministrul Musetescu despre CSR si Gavazzi". La inceputul saptamanii trecute, acelasi ministru Musetescu spunea ca institutiile statului (si numea APAPS, AVAB) s-ar putea angaja in luarea unor masuri de asistenta financiara, dar acestea nu pot fi prezentate, deoarece conducerile celor doua combinate nu se afla in tara. Intre cele doua declaratii, in Caras-Severin a mai fost o manifestatie a muncitorilor, cu blocarea drumului european pe o durata de patru ore (un record cu ocazia zilei de 23 august), iar de la Costinesti a batut o usoara briza de incruntare din partea premierului Nastase - "muncitorii si-au blocat sansa de a avea un loc de munca, pentru ca nimeni nu mai este interesat acum sa investeasca in judet". Cu alte cuvinte, nu s-a schimbat nimic: cele cateva mii de muncitori s-au obisnuit cu disperarea, iar guvernul s-a obisnuit sa repete ca este vorba de doua societati private, dar de fiecare data gasea aceeasi solutie - ajutoare banesti pentru salariati. De mai bine de un an de cand se tergiverseaza aceasta situatie absurda, s-a ocolit, pur si simplu, singura solutie viabila - guvernul, respectiv APAPS, sa-i actioneze in Justitie pe Noble Ventures si Gavazzi pentru nerespectarea contractelor de privatizare. Dar, desigur, este prea devreme pentru guvern, respectiv APAPS, sa actioneze, acesta considerandu-se doar "indreptatit". Se asteapta noi declaratii...

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite