Americanii, aşteptaţi în România din 2007
0Primele forţe americane care vor efectua o rotaţie în viitoarea facilitate de antrenament din România vor face parte, probabil, din Regimentul al doilea de Cavalerie, Stryker, şi vor sosi în
Primele forţe americane care vor efectua o rotaţie în viitoarea facilitate de antrenament din România vor face parte, probabil, din Regimentul al doilea de Cavalerie, Stryker, şi vor sosi în vara anului 2007, scrie publicaţia "Stars and Stripes". Brigada Stryker va fi transferată în cursul acestui an de la Fort Lewis, Washington, la Grafenwoehr. Unul dintre batalioanele sale, împreună cu câteva alte unităţi, vor merge, probabil, în România pentru rotaţia iniţială, a declarat general-maior Mark Hertling, adjunctul şefului Statului Major pentru Operaţiuni al armatei americane în Europa. În vara anului 2008, este aşteptată să înceapă prima rotaţie ordinară în România a brigăzilor cu baza în SUA.























































