"Amanarea aderarii Romaniei la UE nu ar fi cea mai mare tragedie"
0Premierul Tariceanu nu se arata ingrijorat de posibilitatea aderarii Romaniei la UE cu un an mai tarziu. Cu toate ca varianta nu a fost luata in discutie pana in prezent, primul-ministru a spus ieri
Premierul Tariceanu nu se arata ingrijorat de posibilitatea aderarii Romaniei la UE cu un an mai tarziu. Cu toate ca varianta nu a fost luata in discutie pana in prezent, primul-ministru a spus ieri ca amanarea aderarii nu ar fi "o mare tragedie". "Nici eu nu cred ca ar fi cea mai mare tragedie daca amanarea Romaniei la aderare s-ar produce, si aceasta pentru un an. Dar eu cred ca, din toate punctele de vedere, ar fi de dorit ca aderarea Romaniei la Uniunea Europeana sa se faca la 1 ianuarie 2007", a declarat premierul. El a recunoscut, in acelasi timp, ca nu exista opinii pe aceasta tema ale oficialilor europeni responsabili cu integrarea Romaniei. Singurele domenii cu care Romania mai are de tras pana la integrare sunt Justitia si Concurenta, la ultimul existand "ramaneri in urma", dupa cum a apreciat Tariceanu.
























































