Al-Qaida s-a refacut si va ataca trupele americane

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Reteaua Al-Qaida planuieste noi atacuri impotriva trupelor Statelor Unite din Afganistan si este in continuare sub comanda lui Osama bin Laden, potrivit unui jurnalist arab citat de postul american de

Reteaua Al-Qaida planuieste noi atacuri impotriva trupelor Statelor Unite din Afganistan si este in continuare sub comanda lui Osama bin Laden, potrivit unui jurnalist arab citat de postul american de televiziune SKY NEWS. Abdel-Bari Atwan, corespondent al ziarului "Al-Quods", a declarat ca membrii Al-Qaida l-au informat ca organizatia s-a refacut dupa bombardamentele coalitiei antiterorism si este gata sa se opuna soldatilor americani. De asemenea, sursele citate de Atwan sustin ca bin Laden este sanatos si planuieste noi atacuri, dar nu au dat publicitatii locul unde se afla acesta. Atwan, care l-a intervievat pe bin Laden in 1996, a apreciat ca "membrii Al-Qaida (...) vor purta un razboi de gherila impotriva soldatilor Statelor Unite". Sursa citata considera ca noi atacuri vor fi lansate de bin Laden in momentul declansarii operatiunilor militare americane in Irak, deoarece liderul Al-Qaida va dori sa profite de acest lucru pentru a obtine sustinerea statelor arabe.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite