Ahmed Chalabi, posibilul succesor al lui Saddam - un personaj controversat
0Sustinut de unele cercuri ale Pentagonului, omul de afaceri Ahmed Chalabi este considerat de catre Departamentul de Stat si CIA un sarlatan
Unul din principalii lideri ai opozitiei irakiene in exil, omul de afaceri Ahmed Chalabi (foto), se afla de cateva zile in Irak, alaturi de un grup de sustinatori, stabilindu-si sediul in orasul Nasiriya, din sudul tarii. Conducator al asa-numitului Congres National Irakian (CNI), Chalabi (57 de ani) este socotit ca un posibil succesor al lui Saddam Hussein, dupa inlaturarea acestuia de la putere, dar, potrivit saptamanalului american TIME, exista serioase controverse in jurul sau printre membrii administratiei Bush. Provenind dintr-o familie de bancheri, Chalabi a parasit Irakul de la varsta de 11 ani, traind de atunci in exil, in special in America si Marea Britanie, cu exceptia unei scurte perioade, la mijlocul anilor '90, cand a incercat sa provoace o rascoala, repede inabusita, in nordul tarii, locuit de populatie kurda. El este invinuit de alti lideri ai opozitiei ca foloseste CNI in scopul promovarii propriilor sale ambitii. In plus, planeaza serioase suspiciuni asupra afacerilor sale, in 1992 fiind condamnat in contumacie de un tribunal din Iordania, pentru fraude bancare, la 22 de ani de inchisoare, dupa ce banca pe care o conducea ("Petra Bank") a dat un rasunator faliment. El pare insa sa se bucure, dupa cum scrie saptamanalul amintit, de sprijinul unor cercuri ale Pentagonului pentru a conduce autoritatea irakiana intermediara, care va fi instalata dupa ce administratia militara americana isi va incheia mandatul, prevazut, in principiu, a dura sase luni. In schimb, Departamentul de Stat si CIA afirma ca Chalabi este un sarlatan total rupt de realitatile irakiene si fara nici un sprijin pe plan intern, sustinand ca e de preferat sa se astepte ridicarea unor personalitati politice din interior. NEW YORK TIMES atrage atentia ca Chalabi nu a pus piciorul in tara de 46 de ani si ca, daca ar fi instalat la putere, ar fi considerat in Irak ca si in intreaga lume araba ca o marioneta a americanilor. In acelasi sens, BBC reproduce un comentariu al cotidianului AL-WATAN din Qatar (unde isi are sediul Comandamentul Central american), potrivit caruia Chalabi si gruparea sa "nu sunt in stare sa conduca o pravalie, daramite o tara".























































