79 de soldati americani si 25 de soldati romani din Afganistan au suferit de intoxicatii alimentare

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

La baza militara de langa Kandahar a Fortei Internationale de Asistenta pentru Securitate in Afganistan (ISAF), 25 de soldati romani si 79 de soldati americani au suferit, incepand de joi seara, de

La baza militara de langa Kandahar a Fortei Internationale de Asistenta pentru Securitate in Afganistan (ISAF), 25 de soldati romani si 79 de soldati americani au suferit, incepand de joi seara, de greturi, stari de voma si alte simptome, ca urmare a unei intoxicatii alimentare severe, provocata, se pare, de condimentele turcesti din curcanul servit de Ziua Recunostintei, informeaza AP, citand surse oficiale. Nici unul din soldati nu a fost spitalizat, simptomele disparand in aproximativ 24 de ore, a precizat purtatorul de cuvant de la comandamentul militar american de la baza aeriana Bagram, sergentul Kelly Tyler. "Nu exista motive sa se creada ca ar fi vorba de vreo intentie criminala", a declarat oficialul militar, precizand ca s-a deschis o ancheta pentru stabilirea cauzelor exacte ale acestor intoxicatii alimentare. La Kandahar, precizeaza AP, unde sunt stationati 400 de soldati romani, alaturi de alti soldati din cadrul ISAF, bucatarii sunt romani si americani. Bucatariile au fost supuse deja unei inspectii sanitare serioase.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite