75 de militari angajaţi în Irak au primit acte de americani

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

75 de soldaţi originari din 33 de ţări au fost naturalizaţi americani, sâmbătă, în cursul unei ceremonii în apropiere de Bagdad, cu ocazia Zilei Veteranului, pentru a aduce un omagiu zecilor

75 de soldaţi originari din 33 de ţări au fost naturalizaţi americani, sâmbătă, în cursul unei ceremonii în apropiere de Bagdad, cu ocazia Zilei Veteranului, pentru a aduce un omagiu zecilor de mii de străini care servesc în armata americană în Irak. Aceşti soldaţi din armata terestră şi puşcaşi marini, printre care se află şi şapte femei, sunt originari din Uganda, Jamaica, Coasta de Fildeş, Vietnam, Zimbabwe, Bosnia şi Uzbekistan. Ei şi-au primit documentul de naturalizare, acordat în general după cinci ani de rezidenţă în SUA, dar preşedintele George W. Bush a semnat în iulie 2002 un ordin prezidenţial prin care accelerează cu un an aceste proceduri pentru persoanele mobilizate în armată în cadrul războiului împotriva terorismului. Ambasadorul american în Irak, Zalmay Khalilzad, care a prezidat ceremonia în prezenţa comandanţilor armatei americane din această ţară, a subliniat importanţa zilei. "Este o zi specială şi vă împărtăşesc emoţia. Am resimţit-o eu însumi în 1984, când am obţinut cetăţenia americană. Era, cu siguranţă, cel mai mare eveniment din viaţa mea, fiindcă, la fel ca şi voi, sunt american prin alegere", a declarat Khalilzad, de origine afgană. "Aţi dat dovadă mereu de curaj pentru a aduce libertate poporului irakian, înainte chiar să deveniţi cetăţeni americani", a apreciat şi comandantul forţelor americane în Irak, generalul George Casey. De la intrarea în vigoare a ordinului prezidenţial în 2002, circa 25.000 de militari au fost naturalizaţi americani. (AFP)

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite