2003 a fost un an sumbru pentru presa
0Anul 2003 a fost unul sumbru pentru presa, numarul jurnalistilor ucisi fiind cel mai ridicat din 1995 incoace, iar incalcarile libertatii presei din ce in ce mai dese, sustine organizatia de aparare a
Anul 2003 a fost unul sumbru pentru presa, numarul jurnalistilor ucisi fiind cel mai ridicat din 1995 incoace, iar incalcarile libertatii presei din ce in ce mai dese, sustine organizatia de aparare a libertatii presei Reporters sans Frontieres (RSF), citata de AFP. Potrivit bilantului anual dat publicitatii marti de RSF, in 2003 au fost ucisi 42 de jurnalisti, cel putin 766 au fost arestati, 1.460 au fost agresati sau amenintati si peste 500 organe de presa au fost cenzurate. Prin comparatie, in 2002 au fost ucisi 25 de jurnalisti, 692 au fost arestati, 1.420 agresati sau amenintati, iar numarul institutiilor de presa supuse cenzurii era de 389. Desfasurarea de forte militare de proportie si mediatizarea fara precedent a razboiului din Irak nu sunt straine de aceste fenomene. RSF considera ca se impune observatia ca jurnalismul de razboi devine o meserie din ce in ce mai periculoasa. Totodata, cresterea constanta a numarului violarilor libertatii presei din 2001 este legata de lupta impotriva terorismului, intensificata dupa evenimentele din 11 septembrie.























































