Reportaj Unde preferă românii să se trateze:la stat sau la privat?

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:
Una dintre problemele cu care se confruntă  cei care se tratează  la stat este timpul mare petrecut în sala  de aşteptare
Una dintre problemele cu care se confruntă cei care se tratează la stat este timpul mare petrecut în sala de aşteptare

Potrivit unui sondaj IMAS realizat în luna septembrie 2010, 44% din români preferă clinicile particulare. Alegerea între stat şi privat ţine de nevoia de confort şi de respect, de resursele financiare şi, nu în ultimul rând, de patologia fiecăruia.

Conform studiului IMAS, persoanele care preferă centrele medicale private au vârste cuprinse între 18 şi 44 de ani, provin din oraşe medii şi mari, cu peste 50.000 de locuitori, au studii superioare şi venituri de peste 750 de lei pe membru de familie. La prima vedere, am putea crede că, dacă ar avea cu ce, toţi românii ar alege să se trateze într-o clinică privată. Dar lucrurile nu sunt atât de categorice.
 
Naşterea, un serviciu costisitor

Ştefan  a venit pe lume prin cezariană, la o clinică privată

Ştefan  a venit pe lume prin cezariană, la o clinică privată

Printre persoanele care au ales o clinică privată este Alina Dumitrescu, în vârstă de 33 de ani. În urmă cu doi ani, a dat naştere unui băiat, Ştefan, la o maternitate particulară. „Am luat hotărârea să nasc la privat atât pentru confortul meu, cât mai ales pentru îngrijirea de care urma să beneficieze copilul. A costat mai mult decât m-ar fi costat la un spital de stat, dar, după părerea mea, a meritat", ne spune Alina Dumitrescu. O naştere prin cezariană în sistem privat costă în jur de 2.500 de euro, din care Casa Naţională de Asigurări de Sănătate (CNAS) poate deconta până la 700 de euro. Aceste tarife sunt legate de cheltuielile de cazare, de aparatură, de consumabile şi de personal. Naşterea la stat este decontată de CNAS în totalitate. Cu toate acestea, subfinanţarea spitalelor publice poate duce la situaţii precum cele în care pacienta este nevoită să plătească mare parte din consumabile.

Cazurile grave ajung la stat

Dincolo de nevoia mai mare de intimitate şi de îngrijire, prioritare rămân sănătatea mamei şi a copilului. De aceea, gravidele cu sarcini la risc sau cu patologii grave asociate primesc recomandarea de a se trata, mai degrabă, la stat. De altfel, ele îşi urmează medicul, de multe ori acesta practicându-şi meseria atât la un spital de stat, cât şi la o clinică particulară. „De exemplu, dacă apar complicaţii, spitalizarea se prelungeşte şi uneori medicii sunt nevoiţi să trimită pacienta la un spital de stat. Pentru că spitalele private nu au, de multe ori, dotările necesare şi serviciile multidisciplinare pe care o unitate publică le poate oferi", explică medicul Eugen Tănase, şeful secţiei de Obstetrică-Ginecologie a Spitalului CF2 din Bucureşti, care practică şi în cadrul unei clinici particulare.

Nici în alte domenii chirurgicale, centrele private nu se pot ocupa de toate cazurile. „În general, clinicile particulare abordează o patologie de amploare mai redusă, care nu presupune spitalizare şi nici risc de complicaţii şi care să nu necesite reanimare sau intervenţii majore", subliniază Cătălin Copăescu, medic primar cu competenţe în chirurgia laparoscopică în cadrul unei clinici particulare şi la Spitalul „Sf. Ioan" din Capitală.

Persoanele în vârstă au nevoi speciale

Hemodializa  este gratuită şi în centrele private, pentru asiguraţi

Hemodializa este gratuită şi în centrele private, pentru asiguraţi

Ioana Negoi are 84 de ani şi suferă de diabet zaharat de tip 2, cardiopatie ischemică cronică dureroasă, hipertensiune arterială, fibrilaţie atrială şi osteoporoză. Ca majoritatea pensionarilor din ţară, se tratează la spitalele de stat, pe baza trimiterilor de la medicul de familie şi are numai cuvinte de laudă pentru medici. „Nimeni nu mi-a cerut niciodată nimic, nici la consultaţii, nici cât am fost internată pentru embolie", spune doamna Negoi. Însă atunci când i-a amorţit şi i s-a răcit braţul, din cauza sângelui coagulat, a sunat la un serviciu privat de ambulanţe, pentru a fi sigură că echipajul ajunge la timp. Serviciile private de ambulanţă pot avea contract cu CAS, astfel încât să ofere consultaţii gratuite. În general însă, ele se adresează unui segment al populaţiei ce poate plăti un abonament lunar pentru servicii la domiciliu (consultaţii, analize, manevre medicale sau tratament).

Dializa, gratuită

Hemodializa presupune efectuarea a trei şedinţe de câte patru ore săptămânal, lună de lună, an de an. Peste 35% din românii care au nevoie de dializă, adică aproximativ 2.800 de persoane, urmează terapia în centre private, potrivit datelor furnizate de acestea. Procedurile sunt gratuite pentru asiguraţii CAS. Numărul acestor centre a crescut semnificativ în România în ultimii ani, ele asigurând pacienţilor şi servicii de transport la unitatea medicală.
 
Criterii economice vs. criterii sociale

Dacă o persoană cu diabet zaharat necomplicat se poate trata într-un spital privat, altfel stau lucrurile cu o persoană diagnosticată cu ciroză hepatică. „Clinicile private investesc în ceva ce consumă resurse puţine, pentru că urmăresc să-şi eficientizeze costurile", subliniază medicul Marian Zota , specialist gastroenterolog cu competenţe în ecografie şi endoscopie în cadrul unei clinici particulare.

Diferenţe: Serviciile medicale de la privat acoperă nevoi diferite de cele de la stat.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite