S-a descoperit proteina care distruge creierul
0Cercetătorii au identificat o proteină care, dacă nu funcţionează normal, stă la baza apariţiei a două afecţiuni neurologice grave, boala Lou Gehrig, care provoacă moartea prin para-lizie,
Cercetătorii au identificat o proteină care, dacă nu funcţionează normal, stă la baza apariţiei a două afecţiuni neurologice grave, boala Lou Gehrig, care provoacă moartea prin para-lizie, şi demenţa frontotemporală, care afectează funcţiile mentale în mod similar cu Alzheimer. Proteina este numită TDP-43. În mod normal, când se deteriorează, proteina ar trebui eliminată din creier. Dar, la unele persoane, acest sistem de "evacuare" nu funcţionează, iar proteina se acumulează în celulele creierului. Nivelul de distrugere depinde de locul în care se produce acumularea. "Această descoperire reprezintă începutul pentru un nou domeniu de investigaţii, al căror scop este dezvoltarea unei noi terapii", a declarat coordonatorul studiului, Virginia Lee, director al Centrului de cercetare pentru boli neurodegenerative. (V.P.)























































