Lupta anti-SIDA se duce cu ochelari Armani
0Patru companii, alături de rock-starul Bono au lansat, de curând, o campanie pentru strângerea de fonduri în lupta cu SIDA. Cunoscutele firme Emporio Armani, Gap, Converse şi American Express vor
Patru companii, alături de rock-starul Bono au lansat, de curând, o campanie pentru strângerea de fonduri în lupta cu SIDA. Cunoscutele firme Emporio Armani, Gap, Converse şi American Express vor comercializa câte un produs cu marca "Roşu", iar un procent din vânzări va merge la Fondul Global de Luptă Anti-SIDA. În prezent, sectorul privat ajută fondul cu doar 1% din banii cheltuiţi în lupta cu SIDA şi are nevoie de aproape 3 miliarde de dolari pentru a putea sponsoriza şi în 2006-2007 programele existente, ca şi cele nou propuse. Fondul a salutat iniţiativa celor patru şi şi-a exprimat speranţa că exemplul lor va fi urmat de alte firme. Banii obţinuţi din produsele "Roşii" vor fi îndreptaţi către programele HIV/SIDA din Ruanda.























































