Farmacie alba, farmacie verde

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Cel mai mare grup farmaceutic mondial (o companie cu un buget anual comparabil cu al unei tari mai putin bogate) a decis sa renunte la cercetarile pe care le efectua in terapia obezitatii cu extracte

Cel mai mare grup farmaceutic mondial (o companie cu un buget anual comparabil cu al unei tari mai putin bogate) a decis sa renunte la cercetarile pe care le efectua in terapia obezitatii cu extracte de plante. Departamentul specializat in studii nutritionale al firmei a abandonat proiectul, fara sa precizeze motivele acestui gest. Noi le putem banui, dar stirea aceasta, aparent neutra, nu se limiteaza la simple speculatii economice. Marile concerne farmaceutice aloca sume uriase, de ordinul sutelor de milioane de dolari, pentru identificarea unor noi substante (sau molecule) terapeutice. Apoi investesc in studii clinice care sa probeze eficienta medicamentului. Si sa identifice posibilele reactii secundare ori contraindicatii. Daca nu indeplinesc aceste trei obligatii dispar de pe piata ca si cand n-ar fi fost. In 5-10 ani, patentele expira: oricine poate copia produsul, care e pus astfel, mai ieftin decat originalul, la dispozitia oamenilor in suferinta. Asa ca, daca nu vin mereu cu noutati, actiunile marilor firme se prabusesc, investitorii temandu-se de scaderea profitabilitatii. Cat despre efectele secundare, daca nu sunt descoperite la timp si trecute in prospect, costa. Daunele solicitate in instanta de catre pacienti pot duce la prabusirea actiunilor companiei la bursa. Din toate aceste motive, o firma nu renunta usor la un program de cercetare, dar nici nu il continua la nesfarsit, atunci cand nu se vad semnele succesului. Cei care inghit pe nemestecate "medicamentele" naturiste ar avea, deci, motive sa fie ceva mai circumspecti cu farmacia verde. Daca gigantii farmacologiei mondiale, avand echipe alcatuite din zeci de premianti Nobel, din sute de profesori universitari, din mii de supercercetatori ar fi respins de la inceput efectul terapeutic al plantelor, naturistii puteau sa spuna: las' ca le aratam noi! Insa daca ar fi gasit ca plantele sunt mai eficiente ca pastilele, fiti siguri ca firmele respective le-ar fi "patentat" fara ezitare. Ar fi ambalat si apa neinceputa sau bioenergie din Republica Moldova, daca studiile clinice le dovedeau eficienta. Nimeni nu neaga anumite proprietati terapeutice ale unor extracte din plante. Ele au fost verificate in timp, omenirea folosindu-le de sute de ani. Problema care se pune tine de eficienta tratamentului. Cand n-ai de unde alege, e buna orice iarba care iti alina durerile. Fie si prin efect placebo. In fond, rezultatul conteaza. Cand poti sa pui fata in fata un medicament "alb" si unul "verde", conteaza eficienta. Care vindeca intr-un procent mai mare din cazuri, cu mai putin efecte secundare si la un cost mai mic? Poate ca omului obisnuit ii e greu sa faca toate aceste calcule. Marile firme nu au voie sa greseasca la socoteli.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite