Donatorii de organe ar putea fi plătiţi
0Oamenii care donează organe ar trebui plătiţi, sugerează un chirurg american într-un articol publicat într-o revistă de specialitate. Prof. dr. Amy Friedman spune că un sistem de recompense
Oamenii care donează organe ar trebui plătiţi, sugerează un chirurg american într-un articol publicat într-o revistă de specialitate. Prof. dr. Amy Friedman spune că un sistem de recompense bine pus la punct pentru cei care donează, spre exemplu, rinichi, ar rezolva problema "disperată" a lipsei de organe. Acesta crede că sistemul ar preveni exploatarea. Pe de altă parte, experţii britanici susţin că o astfel de schemă îi va exploata pe cei mai vulnerabili membri ai societăţii. "Aducerea în lumină a acestor activităţi, prin introducerea ajutorului guvernamental, va fi echitabil şi pentru cei săraci, care vor avea acces egal la transplant", a replicat prof. dr. Amy Friedman.























































