Asociatia Pacientilor vrea sa apere bolnavii de medici si finantisti
0declara Doru Huidu, directorul executiv al ABSMR
In urma cu aproape un an, mai multe persoane cu initiativa au infiintat Asociatia Beneficiarilor de Servicii Medicale din Romania (ABSMR). Acest gen de organizatie nonguvernamentala exista peste tot in lume si apara drepturile pacientilor. Doru Huidu, director executiv al organizatiei, ne-a prezentat, pe scurt, obiectivele asociatiei. - Ce isi propune asociatia pe care o conduceti? - In primul rand, dorim o protectie reala pentru toti consumatorii de servicii medicale. Din asociatie fac parte persoane din toate categoriile sociale, dar foarte putini medici. Deja am stabilit contacte cu mai multe fundatii sau asociatii care au obiective in acest domeniu de activitate. Noi luptam pentru binele celui care contribuie la Fondul Asigurarilor de Sanatate. Nu vom accepta ca acesti bani, dati de populatie pentru propria lor sanatate, sa mai fie cheltuiti in alte scopuri. De la infiintarea sistemului de asigurari de sanatate au disparut din Trezorerie mii de miliarde care au fost folosite in alte domenii. Vrem sa aflam din ce cauza sunt spitale in care bolnavii nu beneficiaza nici macar de un algocalmin. De asemenea, vom lua atitudine impotriva medicilor care nu trateaza corespunzator pacientii. - Asociatia se va ocupa numai de domeniul medical? - Nu. In statutul nostru sunt prevazute si atributii in domeniul mediului. Vom milita pentru eliminarea aditivilor din produsele alimentare, care ar putea imbolnavi populatia. Deja asociatia are filiale in 32 de judete, iar aceasta activitate va continua. Avem chiar membrii din sfera politica. Pentru noi este important ca toti cei care ni se alatura sa doreasca binele contribuabilului roman. In 9 noiembrie, la Ateneul Roman, se va desfasura prima conferinta a Asociatiei Beneficiarilor de Servicii Medicale. - Cine se poate inscrie in aceasta asociatie? - In asociatie se poate inscrie orice cetatean roman si chiar cetatenii straini cu domiciliul in Romania. Studentii, militarii, elevii si cei cu venituri mai mici decat salariul mediu pe economie platesc o cotizatie de 15.000 de lei pe luna, iar pentru restul, cotizatia este de 50.000 lunar.























































