UPDATE Un autocar din România s-a răsturnat într-o râpă în Ungaria. Trei dintre cei 22 de răniţi sunt români
0Un autocar înmatriculat în România a fost implicat vineri seară într-un accident pe o şosea din Ungaria. Potrivit primelor informaţii, 22 de persoane au fost rănite, trei fiind în stare gravă. Autocarul a căzut în gol, într-o prăpastie adâncă de 10 metri. Printre călători se aflau şi trei români.
UPDATE Cei trei români răniţi în accidentul din Ungaria sunt şoferii autocarului şi copilul unuia dintre aceştia, în vârstă de şapte luni, a declarat, sâmbătă, reprezentantul ISCTR în Harghita, precizând că autovehiculul transporta pasageri din Ungaria la schi în judeţul Harghita, informează Mediafax.
Potrivit reprezentantului Inspectoratului de Stat pentru Controlul în Transportul Rutier (ISCTR) în Harghita, Iulian Felician Croitor, autocarul implicat în accidentul din Ungaria a plecat din Harghita fără pasageri, la bordul acestuia aflându-se doar doi şoferi şi copilul unui dintre ei.
El a precizat că autocarul urma "să aducă pasagerii din Ungaria la schi în judeţul Harghita".
Croitor a mai spus că cercetările la sediul firmei de transport căreia îi aparţine autocarul vor începe "cel mai probabil luni", după ce managerul acesteia se va întoarce din Ungaria, unde a plecat în noaptea de vineri spre sâmbătă.
"Vom verifica dacă şoferii au atestate valabile, contracte de muncă. În ceea ce priveşte autocarul, vom verifica ITP-ul, să aibă verificarea făcută, clasificările. De asemenea, trebuie să aibă asigurări pentru persoane, pentru bagaje. Va fi un control complex efectuat de ISCTR. De altfel, vom verifica actele tuturor maşinilor din dotarea societăţii de transport, nu numai pe cele ale autocarului acesta", a spus Iulian Felician Croitor.
De asemenea, şeful Autorităţii Rutiere Române (ARR) Harghita, Gabriel Asandei, a declarat sâmbătă, că instituţia a fost solicitată să acorde sprijin pentru identificarea pasagerilor din autocar, menţionând că, în noaptea de vineri spre sâmbătă, a furnizat toate informaţiile necesare Inspectoratului Judeţean de Poliţie Harghita, care le-a transmis Ministerului de Interne.
Conform sursei citate, cei doi şoferi şi copilul unuia dintre ei, născut în iulie 2013, sunt din Harghita, iar pasagerii aflaţi în autocar sunt din Ungaria.

Autocarul implicat în accidentul din Ungaria, în care se aflau 26 de pasageri, este înmatriculat în judeţul Harghita şi plecase vineri de la Băile Homorod spre localitatea Pecs.
Accidentul a avut loc pe autostrada M6 din Ungaria, vineri, în jurul orei 20.14, după ce autocarul, înmatriculat în judeţul Harghita şi în care se aflau 26 de persoane, a căzut într-un canal adânc de zece metri de pe marginea drumului şi s-a răsturnat pe o parte. Autocarul plecase vineri de la Băile Homorod şi se îndrepta spre localitatea Pecs.
Un autocar în care se aflau 26 de persoane a ieşit, vineri seară, de pe autostrada M6, în apropiere de Mohacs, regiunea Baranya, în sudul Ungariei, a anunţat un purtător de cuvânt al Autorităţii pentru gestionarea dezastrelor. Deocamdată nu se cunosc împrejurările care au condus la producerea accidentului, dar din primele informaţii, rezultă că şoferul a pierdut controlul volanului, iar autocarul a lovit un parapet de pe marginea drumului şi a căzut într-o prăpastie adâncă de zece metri, răsturnându-se pe o parte.
Autocarul a plecat vineri de la Băile Homorod şi avea ca destinaţie localitatea Pecs, din Ungaria. „Capacitatea autobuzului este de 49 de locuri, an de fabricaţie 1998 şi este clasificat la o stea”, se arată într-un comunicat al Ministerului român de Transporturi.
Ministerul Afacerilor Externe a fost informat „prin intermediul misiunilor diplomatice de la Budapesta şi Szeged că pe 7 februarie, după ora 20:00 (ora României), a avut loc un accident rutier în judeţul Baranya, în zona autostrăzii M6.”

„În accident a fost implicat un autocar înmatriculat în România, în care se aflau şi cetăţeni români. Răniţii au fost transportaţi de urgenţă la spitale din apropiere pentru a primi îngrijiri medicale”, precizează sursa citată.
Dintre cei 22 de răniţi, 19 sunt adulţi, iar trei sunt copii. În autocar se afla şi un bebeluş de numai trei luni. Pal Gyorfi, purtătorul de cuvânt a Serviciului naţional de ambulanţă din Ungaria, a afirmat că patru-cinci persoane au suferit răni mai grave.
Secretarul de Stat în Ministerul Afacerilor Interne, Raed Arafat, a declarat că dintre cei 22 de răniţi, doar trei sunt români. De asemenea, reprezentantul guvernamental a precizat că dintre cei trei români, doi sunt adulţi (unul este în stare gravă) şi unul este o persoană minoră.
Ministrul Transporturilor, Ramona Mănescu, a cerut unei echipe de experţi de la Inspectoratul de Stat pentru Controlul în Transportul Rutier (ISCTR) Arad şi Timişoara să se deplaseze de urgenţă la Szeged, acolo unde a avut loc accidentul în care a fost implicat un autocar înmatriculat în judeţul Harghita.
Raed Arafat a declarat că este ţinută legătura cu echipa consulară şi cu ataşaţii diplomatici. Reprezentanţii români au fost la faţa locului şi se ocupă de victime. Printr-o decizie comună a Ministerului Afacerilor Interne şi a Ministerului Sănătăţii, s-a dispus trimiterea de urgenţă în Ungaria a unei echipe medicale formate din doi medici şi un asistent, condusă de către medicul şef SMURD pe Regiunea Vest.
Victimele accidentului au fost transportate la spitalele din Mohacs şi Pecs. După evaluarea făcută la cele două spitale, medicii au stabilit că cele trei persoane cu cetăţenie română, doi adulţi şi un minor, nu prezintă leziuni grave, care să le pună viaţa în pericol, potrivit MAI.
FOTO: Pecsma.hu
