Palatul Culturii din Iaşi, restaurat cu ajutorul unei emisiuni filatelice
0Romfilatelica va scoate anul acesta o emisiune pe tema Palatului Culturii din Iaşi, banii obţinuţi din vânzarea timbrelor urmând să fie folosiţi în restaurarea acestui monument istoric.
Romfilatelica va scoate anul acesta o emisiune pe tema Palatului Culturii din Iaşi, banii obţinuţi din vânzarea timbrelor urmând să fie folosiţi în restaurarea acestui monument istoric. "Principele Radu de Hohenzollern a intervenit pe lângă Romfilatelica şi a obţinut promisiunea ca emisiunea va fi tipărită. Nu ştiu dacă timbrele vor avea un preţ special", a declarat Radu Prisăcaru, prefectul Iaşiului. El a adăugat că vor fi lansate materiale promoţionale, gen pixuri şi brelocuri, iar banii rezultaţi din comercializare vor fi destinaţi aceluiaşi scop. Palatul Culturii se află într-o stare avansată de degradare, pentru restaurarea acestuia fiind necesare peste 100 miliarde de lei vechi.























































