Moartealui Pepe, hipopotamul lui Pablo Escobar, a produs scandal în Columbia

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Moartea unui hipopotam care i-a aparţinut fostului lord columbian al drogurilor Pablo Escobar, decedat în 1993, a provocat o adevărată polemică în ţara sud-americană, în contextul în care mai multe asociaţii reproşează autorităţilor că a recrutat vânători pentru a ucide animalul.

"Pepe", după cum era botezat mamiferul, a reuşit să scape în urmă cu doi ani de la o grădină zoologică extravagantă creată de Pablo Escobar la finele anilor '70, Hacienda Napoles. Hipopotamul adus de pe "continentul negru", căruia i s-a alăturat la scurtă vreme o femelă transportată din SUA, a fost primul care a călcat pe pământ columbian, relatează Agerpres.

Animalul a murit la 16 iunie la Puerto Berrio, în vestul ţării, dar polemica referitoare la acest subiect nu a izbucnit decât recent, în urma publicării unui fotografii ale cadavrului său, în care puteau fi distinse trei găuri de gloanţe.

Pepe a reuşit să fugă de la Hacienda Napoles împreună cu o femelă cu care s-a reprodus şi care ulterior a adus pe lume un pui de hipopotam. La 9 iunie, Ministerul Mediului de la Bogota şi-a dat acordul pentru sacrificarea celor trei exemplare, sub pretextul că acestea ucid alte animale, distrug culturi şi ar putea transmite diferite boli.

Operaţiunea a suscitat însă mânia predecesorului său Juan Lozano, care a evocat "un precedent fatal" şi al Marcelei Ramirez, directoarea unei organizaţii neguvernamentale ce militează pentru drepturile animalelor. "Nimic nu justifică eliminarea acestor animale. Există multe norme de protecţie a animalelor în Columbia, însă prea puţine sunt aplicate", a spus ea cu regret.

Lordul drogurilor Pablo Escobar, ucis de forţele de securitate la Medelin, în 1993, şi-a permis să cheltuie sume exorbitante pentru a achiziţiona şi transporta în Columbia sute de animale exotice, precum canguri, păsări flamingo, elefanţi, rinoceri şi hipopotami.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite