EXCLUSIV De ce nu caută MAE un cetăţean român dispărut în Siria

0
Publicat:
Ultima actualizare:
În aceste zile, pe străzile din Damasc, oricine poate fi arestat de forţele de securitate fără un motiv temeinic FOTO: REUTERS
În aceste zile, pe străzile din Damasc, oricine poate fi arestat de forţele de securitate fără un motiv temeinic FOTO: REUTERS

Becher Chamat, cetăţean român de origine siriană, este dispărut de trei luni în Damasc, iar comunitatea siriană din România acuză autorităţile de la Bucureşti de dezinteres.

Comunitatea siriană din România încearcă de mai bine de trei luni să afle informaţii despre soarta unui tânăr care este dat dispărut în Damasc. Îl cheamă Becher Chamat, este cetăţean român de origine siriană şi a plecat, la începutul lunii august, în vizită la rude, într-o localitate aflată la 60 de kilometri de capitală.

Nimeni nu l-a mai văzut, imediat după ce a ieşit de la aeroport. Rudele sale din România sunt convinse că acesta a fost arestat de forţele de securitate siriene.

Familia lui Becher Chamat acuză Ministerul Afacerilor Externe (MAE) că nu se implică în rezolvarea acestui caz pentru că cel dispărut are origini siriene.

„Becher avea mereu telefonul deschis, comunica cu familia şi prietenii prin reţelele de socializare, nu trecea o zi fără să ştie cineva de el. Dar din momentul în care a ajuns în Damasc, toate legăturile cu el s-au întrerupt. Pur şi simplu a dispărut! Sigur a fost arestat de securitate“, spune Maher Chamat, unchiul tânărului dispărut.

Bărbatul spune că în Damasc este un lucru obişnuit să fii ridicat de pe stradă fără vreun motiv temeinic. „Nu trebuie să faci mare lucru, e suficient să te suspecteze ei de ceva. Şcolile şi sălile de sport au fost transformate în puşcării, din cauza numărului mare de arestaţi“, explică Maher Chamat, medic radiolog în Bucureşti.

„Problema este că statul român nu s-a interesat prea mult de un cetăţean român, până la urmă. Am sunat la Ambasada României din Damasc, am oferit toate informaţiile cerute de ei, dar nu am primit niciun răspuns. Consider că familia are dreptul să ştie ce s-a întâmplat cu Becher. Dacă a fost condamnat sau dacă mai este în viaţă“, spune doctorul Maher Chamat.

Arestări pe bandă rulantă în Siria

În prezent, părinţii lui Becher Chamat se află plecaţi în Dubai, unde de altfel au al doilea domiciliu. După ce au aşteptat luni de zile să primească un răspuns la doleanţele lor, sirienii, exasperaţi, au început să-şi piardă din optimism în ceea ce priveşte soarta băiatului. Mai ales că Revoluţia din Siria produce victime pe bandă rulantă, iar confruntările dintre armata condusă de preşedintele Bashar al-Assad şi rebeli sunt la ordinea zilei.

Întrebat dacă Becher a avut vreo orientare politică şi dacă este posibil să se fi nimerit într-un grup de protestatari, unchiul băiatului nu exclude nici această variantă.

„Cine nu este împotriva preşedintelui Bashar al-Assad? Toată lumea este împotriva lui. Doar este un criminal. În Siria sunt peste 50.000 de morţi oficial. Neoficial, sunt peste 100.000 de morţi. Este un genocid ce nu s-a mai întâmplat“, a declarat Maher Chamat.

Asociaţia Siria Liberă din România (ASLR) a încercat să facă anchete pe cont propriu, apelând la cunoştinţele aflate în Siria, dar nimeni nu a putut oferi o informaţie, cât de mică, despre Becher.

„Am încercat să aflăm ceva despre soarta băiatului atât pe cale oficială, cât şi neoficială. Din păcate, e foarte greu să faci ceva în Damasc. Forţele de securitate arestează pe oricine. Informaţiile circulă foarte greu. Oamenilor le este teamă să se intereseze de soara băiatului, de teamă să nu fie şi ei reţinuţi. Din informaţiile pe care le avem noi, el se află în arest“, a declarat Taisir Abu Udai, unul dintre şefii ASLR.

Oricum, toată lumea se aşteaptă la ce este mai rău în cazul tânărului. „Este foarte posibil să nu se mai afle în viaţă. În închisorile de acolo se moare de foame, de frig sau din cauză bătăilor“, spune Abu Udai. Şi reprezentanţii ASLR au cerut informaţii de la Ministerul Afacerilor Externe din România, dar nici ei nu au primit vreo informaţie.

„Au spus că se interesează de acest caz, dar nu au făcut nimic. Cred că printr-un simplu telefon dat la cine trebuie, lucrurile se pot clarifica. Au existat mai multe mailuri cu cei de la ambasadă, care susţin, din surse neoficiale, că băitul este arestat pentru că a participat la manifestări“, a afirmat sirianul.

Sirienii din România nu au încredere în funcţionarii Ambasadei României de la Damasc, pe care îi acuză că ţin partea regimului Bashar al-Assad.

Ce răspunde MAE

Ministerul Afacerilor Externe din România ştie despre cazul cetăţeanului român de origine siriană, dat dispărut la Damasc. „La data de 7.10.2012, Ambasada României la Damasc a fost informată de către un cetăţean sirian despre dispariţia cetăţeanului român de siriană. Misiunea diplomatică română a solicitat informaţii Ministerului Afacerilor Externe şi Expatriaţilor (MAEE) din Siria privind situaţia cetăţeanului român dispărut. Întrucât autorităţile siriene nu au răspuns, s-a revenit cu o altă solicitare în data de 29.10. 2012“, ne-a comunicat MAE.

pasaport

Pentru urgentarea demersurilor, reprezentanţii misiunii au solicitat şi au avut o întrevedere cu directorul Departamentului Consular din MAEE sirian. În cadrul acestei întâlniri a fost reluat demersul adresat autorităţilor siriene de a obţine şi furniza informaţii privind situaţia cetăţeanului român.

„Oficialul sirian a arătat că se efectuează cercetări în acest sens şi că, imediat ce se vor obţine rezultate, acestea vor fi comunicate Ambasadei României la Damasc. Reprezentanţii misiunii diplomatice vor insista  pe lângă autorităţile siriene până la clarificarea situaţiei cetăţeanului român în cauză“, precizează MAE.

Cine este Becher Chamat

Chamat Becher, născut pe 10 octombrie 1985, în Sarjan, Siria, a dobândit cetăţenia română de mic copil, având în vedere că părinţii lui s-au stabilit în România, imediat după Revoluţie. A terminat anul trecut Facultatea de Economie din Abu Dhabi, capitala Emiratelor Arabe Unite.

Tatăl tânărului, Mohamed Chamat, s-a ocupat cu afaceri în Bucureşti. Pe lângă comerţul cu amănuntul, acesta avea afaceri şi în domeniul imobiliar.  În sectorul 3 din Capitală, familia lui Becher deţine o clădire cu şase apartamente, care sunt închiriate pentru câteva firme. De asemenea, deţine mai multe hectare de pământ în Capitală şi în jurul Bucureştiului.
 

Evenimente

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite