Dan Dungaciu, la „Interviurile Adevărul”, de la ora 13.30

De la 1 aprilie vom da mai mulţi bani pe medicamentele compensate

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:
Pensionarii sunt disperaţi că se scumpesc şi mai mult medicamentele
Pensionarii sunt disperaţi că se scumpesc şi mai mult medicamentele

Pacienţii vor plăti, de luna viitoare, mai mult, în medie cu 40%, pentru medicamentele compensate din cauza modificării sistemului de compensare, prevăzut în noul contract-cadru pe 2010.

„Vorbim de 8 milioane de bolnavi care primesc medicamente compensate. 70% dintre ei vor fi afectaţi de noul sistem de compensare, prevăzut în contractul-cadru pe 2010. Compensarea, prin acest document înseamnă cel mai mic preţ dintr-o clasă terapeutică, în loc de cel mai mic al unei substanţe active, cum era până acum“, a spus Dan Zaharescu, directorul executiv al Asociaţiei Române a Producătorilor Internaţionali de Medicamente.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite