Honduras a rupt relaţiile diplomatice cu Argentina

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:
Honduras a rupt relaţiile diplomatice cu Argentina
Honduras a rupt relaţiile diplomatice cu Argentina

Guvernul de facto din Honduras, la putere de la lovitura de stat care l-a alungat pe preşedintele Manuel Zelaya la 28 iunie, a rupt relaţiile diplomatice cu Argentina, a anunţat marţi Ministerul de Externe, relatează AFP.

Decizia ţine de principiul de "strictă reciprocitate", a spus ministerul.

Argentina a somat-o pe ambasadoarea statului Honduras, Carmen Eleonora Ortez Williams, să-şi părăsească postul din Buenos Aires, din cauza susţinerii pe care a furnizat-o loviturii de stat din ţara sa.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite