Alertă la Kremlin. Un oficial a încercat să-i ofere lui Vladimir Putin un pumnal „cadou”
0Un oficial al delegației Omanului a fost prins în timp ce intenționa să intre în Palatul Kremlinului cu un pumnal pe 22 aprilie, în contextul în care președintele Vladimir Putin l-a primit pe sultanul Omanului, Haitham bin Tariq Al Said.

Potrivit Kommersant, un ofițer FSO, serviciul de protecție și pază al Rusiei, a observat că unul dintre delegați avea un pumnal.
Andrei Kolesnikov, corespondent al ziarului Kommersant, a povestit cum s-a desfășurat dialogul dintre cei doi.
„Ce este asta?”, a întrebat ofițerul FSB.
„Cadou”, au spus membrii delegației, care vorbeau rusă. „Cadou, sincer!”.
„Cine vrea un cadou?”, a întrebat ofițerul.
„Putin! Președintele Rusiei!”, au spus delegații.
Ofițerul FSO le-a spus că nu se procedează astfel cu un cadou pentru Putin și a confiscat pumnalul.
Pumnalul, care în Oman se numește „kanjhar”, este unul din cadourile pe care omanezii îl oferă oaspeților oficiali ca expresie a legăturii culturale dintre națiuni, potrivit UNESCO.
Multe poezii din literatura omanită descriu și laudă, de asemenea, khanjarul, iar artiștii și fotografii omani s-au întrecut în documentarea obiectului și a meșteșugului. Purtarea khanjarului este, de asemenea, asociată cu multe, dacă nu cu toate, artele populare din Oman.
Oman se oferă să medieze negocierile dintre Iran și SUA
Omanul este țara care mediază discuțiile dintre Iran și SUA, în contextul în care președintele Donald Trump caută să încheie un acord prin care să limiteze programul nuclear al Iranului, despre care Washingtonul crede că vizează dezvoltarea unei arme nucleare - ceea ce Iranul neagă, potrivit Al Jazeera.
Acesta a fost și scopul vizitei delegației Omanului la Kremlin, pentru a discuta despre programul nuclear al Iranului, ca parte a intenției Rusiei de a sprijini negocierile dintre SUA și Iran.