VIDEO Sheriff a câştigat Supercupa Moldovei, după ce a învins cu 3-1 pe Zaria Bălţi

0
FOTO arhivă
FOTO arhivă

FC Sheriff Tiraspol a devenit pentru a şaptea oară deţinătoarea Supercupei Moldovei miercuri, 10 august, după ce a învins cu scorul de 3-1 echipa din Bălţi, FC Zaria. Meciul a avut loc la Tiraspol.

Echipa antrenată de francezul Bruno Irles a deschis scorul prin
golgheterul ediţiei trecute a Diviziei Naţionale, elveţianul Subotic, deja în minutul 16. Dar Zaria răspuns rapid prin atacantul Igor Bugaiov şi a egalat peste doar 4 minute.

În minutul 71, Bugaiov a fost eliminat şi şi-a lăsat echipa în zece oameni. Tiraspolenii au profitat şi au evitat timpul susplimentar.

Acelaşi Subotic şi-a trecut în cont dubla în minutul 82, după ce a transformat un penalty, iar nou-intratul Rebenja a stabilit scorul final în ultimul minut.

„Sunt bucuros că am câştigat primul trofeu în calitate de antrenor. Le-am mulţumit jucătorilor mei, dar le-am transmis să se concentreze deja pe o evoluţie bună în campionat”, a declarat Bruno Irles.