Un aparat de zbor fără pilot a intrat în spațiul aerian al Republicii Moldova

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Un aparat de zbor fără pilot a încălcat în noaptea de duminică spre luni spațiul aerian al Republicii Moldova, transmite Ministerul Apărării din această țară, într-un comunicat.

O dronă rusească a survolat spațiul aerian al Republicii Moldova
O dronă rusească a survolat spațiul aerian al Republicii Moldova

UPDATE Ministerul moldovean al Afacerilor Externe condamnă ,,ferm încălcarea spațiului aerian al Republicii Moldova de către un aparat de zbor fără pilot, incident înregistrat în noaptea de 2 spre 3 februarie 2025. Astfel de acțiuni sunt inacceptabile și reprezintă un risc potențial la adresa securității naționale și a cetățenilor noștri.În acest context, autoritățile Republicii Moldova analizează circumstanțele incidentului și mențin un dialog activ cu partenerii internaționali pentru a preveni astfel de situații și pentru a consolida securitatea spațiului aerian.Ministerul Afacerilor Externe rămâne în contact permanent cu instituțiile responsabile pentru monitorizarea și gestionarea unor astfel de situații, reafirmând angajamentul Republicii Moldova față de securitatea și stabilitatea regională”.  

Știrea inițială 

Potrivit acestuia, zborul neautorizat a fost detectat și supravegheat de către sistemele de monitorizare a spațiului aerian din dotarea Armatei Naționale.

Incidentul a fost înregistrat în intervalul orar 00:30- 00:45, pe traseul: localitatea Pavlivca, Ucraina - comuna Carmanova - orașul Maiac - Grigoriopol.

Ulterior, aparatul de zbor a părăsit spațiul aerian al Republicii Moldova pe aceeași traiectorie.

Aparate de zbor fără pilot au survolat și altădată spațiul aerian al Republicii Moldova. Unele dintre ele au fost observate de localnici.

De pildă, pe 17 noiembrie, locuitorii din satul Ruseni, raionul Edineț, au semnalat faptul că două rachete rusești au zburat la joasă altitudine deasupra localității.

De anul trecut, mai multe drone au intrat în spațiul aerian al Republicii Moldova, unele fiind descoperite în raionul Căușeni și Rîșcani, dar și lângă Chișinău, relatează Pro TV Chișinău.

Prima rachetă rusească a căzut în Republica Moldova pe 31 octombrie 2022, la Naslavcea, Ocnița.

Republica Moldova

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite