Noul başcan Irina Vlah doreşte o relaţie normală cu Chişinăul. Interviu Deutsche Welle
0După ce a câştigat detaşat alegerile pentru funcţia de başcan, Irina Vlah spune că doreşte o relaţie normală cu autorităţile de la Chişinău, conform unui interviu acordat postului de radio Deutsche Welle.
"Ne dorim o relaţie normală cu Chişinăul. Vrem ca demnitarii de la Chişinău să ne viziteze mai des, să vadă care sunt problemele regiunii. Găgăuzii vor dialog! Poate 2% din populaţia regiunii are viziuni mai radicale, dar majoritatea îşi doreşte relaţii bune cu Chişinăul”, a spus noul başcan în interviul pentru Deutsche Welle.
În cadrul primului interviu acordat presei, Irina Vlah a ţinut să spună că că deşi a fost susţinută la alegeri de Partidul Socialiştilor, nu face parte din acest proiect politic şi în general – nici dintr-un proiect politic: „Mă interesează în primul rând dezvoltarea economică a regiunii. Sunt gata să-i propun Chişinăului stabilitate în sudul ţării în schimbul deschiderii faţă de Autonomia Găgăuză. Vrem să se ţină cont de noi la elaborarea bugetului ţării, la implementarea anumitor proiecte de dezvoltare, la elaborarea Fondului de Dezvoltare Regională. Vrem să fim puşi pe picior de egalitate cu alte raioane ale ţării”, a precizat Irina Vlah.
Întrebată dacă va insista asupra federalizării Republicii Moldova (aşa cum a anunţat în campania electorală), noul başcan al Autonomiei Găgăuze a menţionat: „Nu are rost să punem acum în discuţie această chestiune, deoarece nu există condiţii pentru implementarea unei astfel de iniţiative. Actuala majoritate din Parlamentul de la Chişinău nu acceptă o astfel de iniţiativă”, a conchis Irina Vlah.