Jurnalistul şi producătorul TV Corneliu Durnescu este noul director al Moldova 1

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Corneliu Durnescu
Corneliu Durnescu

Jurnalistul şi producătorul TV Corneliu Durnescu a fost numit director adjunct al Teleradio-Moldova şi responsabil de postul public de televiziune Moldova 1. Directorul general al TRM, Vlad Ţurcanu, a prezentat candidatura acestuia luni, 13 decembrie, Consiliului de Supraveghere şi Dezvoltare (CSD), transmite IPN cu referire la media-azi.md.

Potrivit sursei citate, Vlad Ţurcanu a precizat că Corneliu Durnescu a lucrat la Radio Moldova, la Jurnal TV şi a fost producătorul unor proiecte de televiziune precum Fabrica de Staruri. În ultimii ani, a activat în calitate de producător la Radio Europa Liberă. „Am toată încrederea că domnul Durnescu, după discuţiile pe care le-am purtat, punctuale, pe teme concrete referitoare la televiziunea publică, va reuşi să dea un imbold televiziunii naţionale”, a declarat noul director al TRM.

„Eu sper că, în două săptămâni, deja o să vedeţi nişte rezultate. Eu ştiu cum se face televiziune. Am făcut. Şi pentru mine este o provocare”, a spus Corneliu Durnescu. El a adăugat că intenţionează să facă „restructurări majore” în cadrul departamentelor Moldova 1. „Primul lucru pe care deja l-am făcut este grila pentru sărbătorile de iarnă, care era groaznică, cu reluări din anii 2019. Dar, mă rog, pentru că nu aveau din ce. Deci, asta este prioritate – grila trebuie schimbată”, a mai spus Durnescu.

Vlad Ţurcanu a fost desemnat, printr-o hotărâre din 3 decembrie a Parlamentului, în funcţia de director general al TRM. Candidatura lui Vlad Ţurcanu a venit din partea preşedintelui Consiliului, Arcadie Gherasim.

Republica Moldova

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite