Judocanul Denis Vieru a devenit campion european printre tineret

0

Judocanul moldovean Denis Vieru a câştigat medalia de aur la Campionatul European de judo rezervat sportivilor de până la 23 de ani. La competiţia din Tel-Aviv, Vieru a obţinut cinci victorii în categoria de 66 kg, transmite IPN.

El a trecut de sportivi din Israel, Rusia şi Elveţia până a ajunge în semifinala contra azerului Telman Valiyev. Penultimul act a fost dramatic pentru că Vieru era condus cu 0-11, dar a smuls victoria prin „ippon”. În finală, sportivul moldovean a dispus de neamţul Manuel Scheibel, cu 10-0.

În competiţia feminină, Cristina Budescu a ratat şansa de a cuceri medalia de bronz în categoria de 48 kg. Ea a pierdut lupta decisivă în faţa ibericei Laura Martinez Abelenda. Moldova este reprezentată la europenele din Israel de 8 judocani