Washingtonul şi Moscova, de acord să negocieze rapid asupra dezarmării
0Ministrul rus la afacerilor externe Serghei Lavrov a estimat că un acord este posibil cu Washingtonul asupra "armelor ofensive şi defensive antirachete", după ce a avut o întâlnire cu omologul său american Hillary Clinton vineri seară la Geneva, transmite AFP, citată de Agerpres.
Şefii diplomaţiilor rusă şi americană au anunţat că vor să încheie înainte de sfârşitul anului un acord asupra Tratatului de reducere armelor strategice START-1, la sfârşitul primei lor întâlniri.
Washingtonul şi Moscova sunt de acord să înceapă foarte rapid să lucreze pentru a negocia noi acorduri de dezarmare, au anunţat ei.
'Cred că noi putem să ajungem la un acord asupra armelor ofensive şi sistemelor antirachete', a declarat Lavrov, în timpul unei conferinţe de presă.
Dna Clinton a indicat că Washingtonul şi Moscova 'au căzut de acord asupra unui plan de lucru' pentru a renegocia Tratatul de reducere a armelor strategice /START-1/.
'Intenţionăm să avem un acord până la sfârşitul anului' asupra START-1, a declarat dna Clinton în timpul unei conferinţe de presă comune cu omologul său rus. Aceasta este o 'prioritate a guvernelor rus şi american', a adăugat ea.
La rândul său, Lavrov a aprobat-o spunând că 'noi vom face totul pentru a încheia un acord'.
'Vom pune pe picioare o serie de obiective foarte concrete', a explicat dna Clinton.
Tratatul de reducere a numărului de arme strategice /START-1/, semnat în timpul 'războiului rece', este valabil până în 2009.
Secretarul de stat american s-a angajat în ianuarie, chiar înainte de numirea sa, să renegocieze foarte rapid acest tratat cu Rusia, fapt salutat de Moscova.























































