Libia: adjunctul şefului serviciilor de informaţii a fost răpit

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Mustafa Noah, directorul adjunct al agenţiei de informaţii a ţării, a fost răpit. Până acum  nu a existat nicio revendicare. FOTO: Reuters
Mustafa Noah, directorul adjunct al agenţiei de informaţii a ţării, a fost răpit. Până acum  nu a existat nicio revendicare. FOTO: Reuters

Adjunctul şefului serviciului de informaţii din Libia a fost răpit duminică dintr-o parcare a aeroportului internaţional din Tripoli, la o lună după ce premierul ţării a fost şi el sechestrat de rebeli.

Mustafa Noah, directorul unităţii de spionaj a agenţiei de informaţii libiene, a fost legat şi aruncat într-un automobil necunoscut, după ce răpitorii l-au surprins într-o parcare a aeroportului din Tripoli. Oficialul libian nu avea alături de el niciun bodyguard, au transmis alţi doi responsabili din cadrul agenţiei.

Deocamdată, nicio grupare nu şi-a revendicat responsabilitatea pentru răpire, dar este cunoscut faptul că miliţiile locale au mai sechestrat oficiali libieni, pentru a obţine notorietate politică. Chiar premierul Ali Zeidan a fost răpit luna trecută de opoziţie, find eliberat la scurt timp, notează agenţia de ştiri Reuters.

Răpirile oficialilor, ciocnirile violente între populaţie, opoziţie şi forţele guvernamentale, precum şi zecile de victime atrag atenţia asupra problemelor Libiei, ţară care se luptă să reziste atacurilor miliţiilor şi ale grupărilor teroriste, la doi ani după îndepărtarea dictatorului Muammar Gaddafi.

Liderii capitalei au cerut oamenilor să iasă în stradă duminică, să protesteze şi să intre în grevă, făcând presiuni asupra guvernului. Aceştia cer pedepsirea miliţienilor acuzaţi de violenţele din ultimele trei zile, care au omorât 46 de oameni.

În lume

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite