Erdogan face apel la „acţiuni urgente” pentru a preveni o conflagraţie regională. Ce i-a spus lui Trump despre „spirala de violenţă declanşată de atacurile Israelului”
0Preşedintele Turciei, Recep Tayyip Erdogan, a cerut duminică, în timpul unei convorbiri telefonice cu liderul Statelor Unite, Donald Trump, „acţiuni urgente” pentru a preveni transformarea conflictului fără precedent dintre Israel şi Iran într-unul regional.

„Preşedintele Erdogan a salutat recentele declaraţii ale preşedintelui american Trump privind soluţionarea conflictului dintre Israel şi Iran (...) şi a subliniat necesitatea unei acţiuni urgente pentru a preveni o catastrofă care ar putea cuprinde întreaga regiune”, a comunicat Preşedinţia turcă într-un comunicat citat de France Presse și Agerpres.
„Spirala de violenţă declanşată de atacurile Israelului asupra Iranului a provocat daune ireparabile”
A fost a doua convorbire dintre cei doi lideri în 24 de ore.
În timpul discuțiilor „preşedintele Erdogan a afirmat că spirala de violenţă declanşată de atacurile Israelului asupra Iranului a provocat daune economice şi civile ireparabile ambelor părţi şi că este necesar să se pună capăt acestei escaladări periculoase", a precizat preşedinţia turcă.
Președintele turc i-a transmis, de asemenea, lui Donald Trump, care s-a declarat „deschis” faţă de rolul de mediator al preşedintelui rus Vladimir Putin în conflictul dintre Israel şi Iran, că şi el este gata să „joace un rol de mediere”.