Bin Laden trimite mesaje europenilor
0Liderul reţelei teroriste Al-Qaida, Ossama bin Laden, se va adresa în curând - într-un mesaj despre care nu se ştie dacă va fi video sau audio - cetăţenilor europeni, informează un centru
Liderul reţelei teroriste Al-Qaida, Ossama bin Laden, se va adresa în curând - într-un mesaj despre care nu se ştie dacă va fi video sau audio - cetăţenilor europeni, informează un centru american specializat în monitorizarea site‑urilor de internet islamiste.
Centrul susţine că mesajul va fi pentru prima dată publicat pe un site de internet care are legături cu Al-Qaida. "În curând, dacă Allah vrea acest lucru (vom publica) un nou mesaj, destinat poporului european, al leului care a înfrânt americanii şi tiranii, şeicul Osama bin Laden", se arată pe site‑ul Al-Sahab. Deocamdată nu este foarte clar când
va fi postat mesajul. Ultimul mesaj al "leului" ce se ascunde în peşteri a fost postat la 22 octombrie. Bin Laden cerea insurgenţilor din Irak să se unifice şi să evite orice separare. Mesajul audio a fost postat chiar şi de televiziunea arabă al‑Jazeera din Qatar.
Analiştii cred că prin aceste mesaje bin Laden încearcă să influenţeze părerile occidentalilor, însă de cele mai multe ori efectul este invers, cel mai bun exemplu fiind momentul alegerilor din Statele Unite din 2004, când "leul" l-a susţinut
pe candidatul democrat.























































