Peste 30.000 de persoane au participat la un miting de la Chişinău
0Peste 30.000 de persoane au participat astăzi la Chişinău la o amplu miting electoral şi de protest împotriva guvernării comuniste, acţiune organizată cu două săptămâni înaintea alegerilor parlamentare de Partidul Liberal Democrat din Moldova (PLDM).
La mitingul de duminică au participat delegaţii ale PLDM din toate raioanele Republicii Moldova, participanţii fiind aduşi la Chişinău în mod organizat, cu zeci de autocare şi microbuze. Mitingul a fost urmat de un marş de protest pe artera principală a Chişinăului – bulevargul Ştefan cel Mare şi Sfânt, coloana întinzându-se pe mai mulţi kilometri, marş care s-a încheiat în faţa Preşedinţiei moldovene, unde protestatarii au scandat împotriva guvernării comuniste.
Preşeditele PLDM, Vladimir Filat, a declarat că prin această acţiune liberal democraţii transmit guvernării comuniste mesajul că "vremea terorii şi a fricii a trecut", relatează NewsIn.
Preşeditele PLDM, Vladimir Filat, a declarat în cadrul mitingului din Piaţa Marii Adunări Naţionale din centrul Chişinăului că numărul de protestatari ar fi trebuit să fie mult mai mare, însă "comuniştii au oprit în vamă studenţii basarabeni care studiază în România şi care au dorit să susţină acţiunea de protest a PLDM şi au oprit şi mai multe autocare cu protestatari din regiuni, pentru a nu permite oamenilor să ajungă să protesteze la Chişinău". Potrivit lui Filat, aceste acţiuni demonstrează că autorităţile comuniste se tem de amploarea susţinerii de care se bucură PLDM.
Participanţii au continuat şi numărătoarea inversă a guvernării comuniste – o acţiune începută înaintea campaniei electorale – purtând pancarde pe care scria că acesteia i-au mai rămas doar 17 zile. Alegerile parlamentare au loc în Republica Moldova în două săptămâni, în 5 aprilie, iar în 7 aprilie expiră mandatul preşedintelui Voronin, care a deţinut funcţia timp de opt ani.
PLDM este unul dintre cele mai importante partide de opoziţie din Republica Moldova, cu şanse sigure a de a accede în Parlament. PLDM poate fi considerat un fenomen politic în Republica Moldova, pentru că a reuşit să se impună într-un an, cu un lider de 39 de ani, înconjurat de o echipă tânără. În premieră pentru Republica Moldova, PLDM şi-a prezentat în ajun de campanie electorală platforma, structura viitorului guvern, şi mai ales echipa guvernamentală, cu nume cunoscute şi apreciate la Chişinău.























































