ONU: Dacă ruşii țintesc din nou sectorul energetic, vor fi consecințe grave. Cum vor trece ucrainienii peste iarnă

0
Publicat:

Organizația Națiunilor Unite (ONU) avertizează că dacă Rusia continuă să lovească în infrastructura energetică a Ucrainei, țara va avea de suferit iarna aceasta.

ONU avertizează Rusia cu privire la loviturile în sistemul energetic/FOTO: Profimedia
ONU avertizează Rusia cu privire la loviturile în sistemul energetic/FOTO: Profimedia

Dacă ei (ruşii) vor ţinti din nou sectorul energetic, acesta ar putea fi un punct de cotitură", a atenţionat Matthias Schmale, coordonator umanitar al Naţiunilor Unite în Ucraina, scrie AFP, potrivit Agerpres. Tot potrivit acestuia, astfel de lovituri ar putea duce din nou la migrări masive ale populației.

ONU arată că de la începutul războiului au migrat 3,7 milioane de persoane în interiorul frontierelor sale şi cu fuga în străinătate a 6,7 milioane de refugiaţi. De asemenea, 40% din populație are nevoie de ajutor umanitar.

Iarna aceasta va fi una grea pentru ucrainieni, ale căror sisteme energetice au fost distruse de ruși în timpul războiului. Iernile trecute, din cauza penelor energetice, ucrainienii au fost nevoiți să îndure temperaturi de 0 grade Celsius.

Într-o conferință de presă la Geneva, Schmale a arătat că anul acesta 65% din capacităţile energetice sunt distruse. Acesta se află în Elveția pentru a cere o finanțare de ajutor mai mare specific de 470 de milioane de euro, pentru ca Ucraina să îndure această iarnă.

ONU au reușit să ajute peste 7 milioane de ucrainieni până în prezent, cu o finanțare de 1,7 miliarde de euro dintr-un total prevăzut de trei miliarde.

Luna trecută, experții arătau că consumatorii casnici, dar și industria vor trebui să stea fără curent o mare parte din zi în timpul iernii în contextul măsurilor luate de Kiev pentru a salva energia, scrie Politico. Momentan, Ucraina depinde de energia nucleară, vulnerabilă în cazul unor atacuri rusești.

Oleksandr Kharchenko, directorul Centrului pentru Cercetare în Energie și consilier pe probleme energetice al guvernului de la Kiev avertizează că vremea rece și riscul de atacuri asupra centralelor nucleare pot duce la pene de curent de până la 20 de ore.

De asemenea, și țările aliate Ucrainei se arată îngrijorate de soarta cetățenilor în această iarnă.

„Ne așteptăm la o iarnă foarte grea. Oamenii vor muri în casele lor pentru că Rusia distruge infrastructura energetică”, a declarat un oficial de la vârful administrației americane, sub protecția anonimatului.  

Europa

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite