"Leonardo da Vinci" aduce români în Spania

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Colegiul Tehnic "Mihai Băcescu" din Fălticeni, Suceava, este una dintre instituţiile româneşti de învăţământ care, datorită aplicării unui proiect şcolar cu multiple valenţe educative,

Colegiul Tehnic "Mihai Băcescu" din Fălticeni, Suceava, este una dintre instituţiile româneşti de învăţământ care, datorită aplicării unui proiect şcolar cu multiple valenţe educative, a fost înscrisă în programul european Leonardo da Vinci, finanţat de Comisia Europeană. Prin intermediul acestuia, zece profesori români de la "Mihai Băcescu" realizează un schimb de experienţă, timp de 14 zile, cu Şcoala Superioară de Comunicaţii din Granada (ESCO).

În Spania, românii participă la o sesiune informativă şi practică despre materialul tehnologic de care dispune şi pe care îl utilizează ESCO. De asemenea, se va realiza un schimb de experienţă în domeniul metodologiei de învăţare aplicate în cele două ţări. După primele zile petrecute împreună, profesorii români şi spanioli au decis că această vizită poate fi începutul unei colaborări de durată şi analizează posibilitatea aplicării unui program de schimb profesoral, temporar, între cele două centre de învăţământ.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite