Erdogan vrea să supravegheze întreaga Turcie din palatul prezidenţial: un sistem „Big Brother“ este deja în teste
0Preşedintele Turciei, Recep Tayyip Erdogan, este obsedat de control: s-a implicat deseori în procesul legislativ al Parlamentului, a solicitat adunarea Cabinetului în palatul său prezidenţial, în ciuda nemulţumirii premierului Ahmet Davutoglu şi, mai nou, vrea să înfiinţeze un sistem „Big Brother“ în interiorul palatului său pentru a-şi putea supraveghea cetăţenii, anunţă publicaţia „Al-Monitor“.
Erdogan, preşedintele controversat al Turciei, vrea să înfiinţeze un sistem „Big Brother“ în palatul său prezidenţial. Această veste poate părea exagerată, însă astfel, preşedintele turc va putea să supravegheze cei 77 de milioane de cetăţeni turci.
143 de monitoare TV instalate în centrul de control al Palatului Alb al lui Erdogan vor fi folosite pentru a supraveghea toate sistemele de televiziune cu circuit închis de pe străzile celor 81 de provincii, prin Sistemul Integrat Mobil-Electronic al Turciei (MOBESE) şi prin transmisii de la vehicule aeriene fără pilot (drone).
Infrastructura tehnică a acestui proiect ambiţios a fost deja pusă la punct şi acum este testată. Toate evenimentele populare, demonstraţiile, operaţiunile poliţieneşti sau militare vor fi monitorizate. Astfel, Erdogan va putea conduce toate operaţiunile forţelor de securitate chiar din palatul prezidenţial.
În afară de datele primite de la drone şi prin sistemul MOBESE, transmisiunile TV şi 3G pot fi monitorizate din centrul de comandă. Jandarmeria, Directoratul privind Situaţiile de Urgenţă, Autoritatea Tehnologică şi Informatică (BTK), dar şi altele vor fi conectate la sistem.
Înregistrările MOBESE din întreaga ţară vor fi arhivate pe trei servere masive. Punctul de lucru stabilit de BTK va oferi accesul la informaţiile restricţionate. În timpul operaţiunilor militare, datele de la centrul de operaţiuni vor fi transmise la centrul de control din Palatul Alb.
Dorinţa lui Erdogan de a controla toate aspectele vieţii din Turcia devine un motiv de îngrijorare din ce în ce mai mare. Erdogan este obsedat de control şi nu poate tolera nicio opunere la ambiţiile sale. De exemplu, el a spus despre Curtea Constituţională a ţării că nu este naţională pentru că s-a pronunţat în defavoarea deciziei sale privind interzicerea platformei sociale Twitter. Erdogan l-a acuzat şi pe guvernatorul băncii centrale, care a refuzat să scadă rata dobânzilor, că „vinde ţara“.
Obsesia de control a lui Erdogan a fost şi mai vizibilă după protestele din Parcul Gezi şi după investigaţiile de corupţie la adresa lui. Multe schimbări legislative au fost introduse pentru a calma nemulţumirile lui privind investigaţiile şi presiunile publicului. Legea privind securitatea naţională, care se află acum în Parlament, este ultima încercare de acest fel, notează „Al-Monitor“.
Un preşedinte poate găsi metode prin care să nu fie catalogat drept dictator, însă lui Erdogan, cu ambiţia sa de a controla totul în ţară, nu-i va fi uşor să evite acuzaţiile acestea, conchide publicaţia.