Aviaţia şi artileria rusă îşi extind asaltul spre vest şi se pregătesc să atace Kievul: „E deja urât, dar se va înrăutăţi”

0
Publicat:
Ultima actualizare:
FOTO EPA-EFE
FOTO EPA-EFE

Aviaţia şi artileria Rusiei şi-au extins vineri asaltul asupra Ucrainei, lovind aerodromuri în vest şi un important centru industrial în est, în timp ce forţele Moscovei încearcă să se regrupeze după pierderile recente,  iar atacurile lor au redus rapid oraşele aglomerate la moloz, scrie AP.

Oficialii americani ai apărării au oferit o evaluare a campaniei aeriene ruse, estimând că piloţii invadatori au în medie 200 de misiuni pe zi, în comparaţie cu între cinci şi 10  forţele ucrainene, care îşi concentrează apărarea aeriană pe rachete sol-aer, grenade propulsate de rachete şi drone.

Noi imagini comerciale din satelit au părut să surprindă tiruri de artilerie asupra zonelor rezidenţiale ce despart forţele ruse de capitală. Imaginile publicate de Maxar Technologies au arătat  scânteieri de focuri de armă şi fum de la tunurile mari, precum şi cratere  şi case arzând în oraşul Moschun, în afara Kievului, a spus compania.

Într-un sat devastat de la est de capitală, sătenii s-au căţărat peste ziduri prăbuşite şi fâşii de metal atârnând din ce a mai rămas dintr-o sală de biliard, un restaurant şi un teatru proaspăt distruse de bombele ruseşti.

Preşedintele rus Vladimir Putin „a creat această mizerie, crezând că va fi la conducere aici”, a spus Ivan Merzyk, în vârstă de 62 de ani. La temperaturi ce scad sub nivelul de îngheţ, sătenii întind rapid folie de plastic sau placaj bătut în cuie peste ferestrele sparte ale caselor.

„Nu plecăm de aici”, a spus Merzyk.

Pe frontul economic şi politic, SUA şi aliaţii săi au luat măsuri pentru a a sancţiona şi izola şi mai mult Kremlinul. Preşedintele Joe Biden a anunţat că SUA îşi vor retrograda dramatic statutul comerţului cu Rusia şi, de asemenea, vor interzice importurile de fructe de mare, alcool şi diamante ruseşti.

Acţiunea de revocare a statutului Rusiei de „naţiune cea mai favorizată” a fost luată în coordonare cu Uniunea Europeană şi cu ţările din Grupul celor Şapte.

„Lumea liberă se uneşte pentru a-l înfrunta pe Putin”, a spus Biden.

Pe teren, forţele Rusiei păreau să încerce să se regrupeze şi să-şi recapete avântul după ce s-au confruntat cu pierderi mai mari şi o rezistenţă mai îndârjită decât anticipaseră în ultimele două săptămâni. Ministerul Apărării al Marii Britanii a declarat că Rusia încearcă să „reseteze şi să-şi repoziţioneze” trupele, pregătindu-se pentru operaţiunile împotriva Kievului.

„Este deja urât, dar se va înrăutăţi”, a spus Nick Reynolds, un analist în materie de război la Royal United Services Institute, un think tank britanic.

În cea de-a 16-a zi a invaziei, Putin a spus că au apărut „anumite evoluţii pozitive” în discuţiile dintre Rusia şi Ucraina, dar nu a oferit detalii.

Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a susţinut că forţele ucrainene „au atins un punct de cotitură strategică”, dar nu a detaliat.

„Este imposibil să spunem de câte zile vom mai avea nevoie pentru a ne elibera pământul, dar este posibil să spunem că o vom face”, a spus el prin legătură video de la Kiev.

Zelenski a anunţat că autorităţile lucrează la formarea a 12 coridoare umanitare şi încearcă să se asigure că alimentele, medicamentele şi alte produse de bază ajung la oamenii din întreaga ţară. Se estimează că mii de soldaţi de ambele părţi au fost ucişi în invazie, împreună cu civili ucraineni.

El a acuzat Rusia că l-a răpit pe primarul unui oraş, Melitopol, numind-o „o nouă etapă a terorii”.  Evocând informaţiile americane, dar fără dovezi, administraţia Biden, a avertizat înainte de lansarea invaziei asupra planurilor ruseşti de a reţine şi ucide o listă de ţinte umane în Ucraina. Zelenski însuşi ar fi o ţintă de top.

Până acum, ruşii au făcut cele mai mari progrese în oraşele din est şi sud, în timp ce în nord şi în jurul Kievului au înaintat cu dificultate.

Rusia a susţinut că a folosit arme cu rază lungă de acţiune, de înaltă precizie, pentru a scoate „din acţiune” aerodromurile militare din Luţk şi Ivano-Frankivsk din vestul ţării. Atacul de la Luţk a ucis patru militari ucraineni, a transmis primarul acestui oraş.

De asemenea, atacurile aeriene ruseşti au vizat pentru prima dată Dnipro, un important centru industrial din est şi al patrulea oraş ca mărime al Ucrainei, de aproximativ 1 milion de locuitori. O persoană a fost ucisă, au declarat oficialii ucraineni.

În imaginile de după bombardamente publicate de agenţia pentru servicii de urgenţă a Ucrainei, pompierii au stins o clădire în flăcări, în timp pe molozul însângerat se aşternea cenuşă. Fumul s-a înălţat peste betonul spart acolo unde recent se înălţau clădiri.

Bombardamentele au continuat în Mariupol, unde un atac aerian mortal asupra unei maternităţi în această săptămână a stârnit revoltă internaţională şi acuzaţii de crime de război la adresa Moscovei.

Atacurile necruţătoare au zădărnicit încercările repetate de a trimite alimente şi medicamente şi de a evacua civili din Mariupol, un oraş cu 430.000 de locuitori. Într-un comunicat,  vineri, primăria Mariupol a declarat că numărul persoanelor ucise în timpul asediului de acum 12 zile a crescut la 1.582.

În faţa bombardamentelor necruţătoare, „morţii nici măcar nu sunt îngropaţi”, a spus primăria.

În altă parte unde au loc atacuri, temperaturile au fost prognozate să atingă -13 grade Celsius  în oraşul din estul Harkov, care a fost supus bombardamentelor puternice.

Aproximativ 400 de blocuri din Harkov au rămas fără căldură, astfel că primarul Igor Terehov a făcut apel la rezidenţii rămaşi să coboare la metrou sau în alte adăposturi subterane unde se distribuiau pături şi mâncare caldă.

Cele mai recente atacuri au venit la o zi după ce fotografiile din satelit au părut să arate că uriaşa coloană blindată, blocată timp de peste o săptămână în afara Kievului, s-a dispersat în apropierea capitalei.

Analiştii militari au avut păreri împărţite cu privire la problema dacă această manevră a convoiului rusesc semnalează începutul iminent al unui asediu al Kievului sau doar un efort de a dispersa unele vehicule în poziţii ceva mai protejate. Imaginile satelitare au arătat obuziere nou instalate în poziţie de tragere şi unităţi blindate amplasate în apropierea aeroportului Antonov, la nord de oraş, potrivit Maxar.

Americanii indică în schimb alte forţe care se îndreaptă spre Kiev dinspre nord-est şi care se află acum la între 20 şi 30 de kilometri est de centrul oraşului.

La sute de mile la sud de Kiev, la Mîkolaiv, bombardamentele au avariat un spital oncologic, potrivit medicului şef, Maksim Beznosenko. Nimeni nu a fost ucis.

Organizaţia Naţiunilor Unite afirmă că a confirmat 26 de atacuri asupra centrelor medicale, personalului medical sau ambulanţelor de când a început invazia, 12 persoane fiind ucise ca urmare a acestora.

Şeful biroului politic al ONU a declarat vineri că organizaţia internaţională a primit rapoarte credibile că forţele ruse folosesc bombe cu dispersie în zonele populate. Acestea împrăştie explozibili mai mici pe o suprafaţă largă şi sunt interzise în oraşe conform legislaţiei internaţionale.

Ruşii şi ucrainenii au purtat mai multe runde de discuţii în apropierea graniţei cu Belarus, iar miniştrii de externe ai celor două ţări s-au întâlnit din nou joi fără niciun progres evident. Diverse ţări terţe au avut mai multe tentative de a intermedia o încetare a luptei.

Aproximativ 2,5 milioane de oameni au fugit din Ucraina de la începutul invaziei, potrivit datelor Naţiunilor Unite.

Europa

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite