Ambasada Elveţiei a anunţat că un om de ştiinţă citat de media din China nu este o persoană reală

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Foto Arhivă
Foto Arhivă

Ambasada Elveţiei din China a anunţat pe Twitter că un biolog suedez citat de media chineză sub numele de „Wilson Edwards” nu este o persoană reală.

Mai multe canale de televizune şi portaluri chineze l-au citat pe acesta privind originile COVID-19 şi independenţa OMS.

„[Wilson Edwards] a scris pe contul său de Facebook: „În calitate de biolog, am fost asistat cu consternare în ultimele luni cum a fost politizată urmărirea originii Covid-19”, scria  China Daily  care între timp a şters referinţa la presupusul biolog.

În versiunea modificată, toate referinţele la Wilson Edwards au fost eliminate.

„Deşi apreciem atenţia acordată ţării noastre, Ambasada Elveţiei trebuie, din păcate, să informeze publicul chinez că această veste este falsă ", a declarat instituţia într-un comunicat postat pe Twitter.

Ambasada Elveţiei a subliniat că contul de Facebook a fost deschis în urmă cu două săptămâni şi că avea doar trei prieteni.

"Probabil ca acest cont Facebook nu a fost deschis în scopuri de socializare", a scris ambasada Elveţiei.

Misiunea a spus că nu există niciun cetăţean elveţian cu numele „Wilson Edwards” şi nici articole academice sub acest nume.

Europa

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite