Un elev a jucat fotbal in curtea scolii cu un... proiectil
0Un elev de la o scoala vasluiana a jucat fotbal, in curtea scolii, cu un proiectil gasit, luni, pe un drum satesc, baiatul fiind vazut de un profesor, care a anuntat politistii. Un elev de la Scoala
Un elev de la o scoala vasluiana a jucat fotbal, in curtea scolii, cu un proiectil gasit, luni, pe un drum satesc, baiatul fiind vazut de un profesor, care a anuntat politistii. Un elev de la Scoala Pogonesti, din comuna vasluiana Stanilesti, a gasit proiectilul, luni dimineata, in drum spre scoala, intr-un sant colmatat de aluviunile adunate de ploile din ultima perioada. "Marele noroc a fost ca unul din profesori l-a vazut pe respectivul elev cand a iesit in pauza si le-a propus colegilor sa joace fotbal cu proiectilul. Din cele declarate de profesor, copilul a reusit sa schimbe doar doua pase cu elementul de munitie", a declarat purtatorul de cuvant al Inspectoratului de Politie al Judetului (IPJ) Vaslui, Mihaela Straub. Izolat in prima faza de politistii din comuna, proiectilul, de calibrul 76 milimetri, a fost preluat de pirotehnistii din cadrul Inspectoratului Judetean de Protectie Civila Vaslui.























































