GALERIE FOTO Windows Phone 8X este emblema HTC pentru Windows Phone 8
0
HTC a prezentat modelele sale cu Windows Phone 8 şi vedeta toamnei va fi Windows Phone 8X. Acesta este un corespondent al HTC One X, dar cu alt sistem de operare, un ecran mai mic şi doar cu un procesor dual-core. Dar şi aşa pare o alternativă foarte bună faţă de concurenţa reprezentantă de Samsung Ativ S şi Lumia 920.
Numele Windows Phone 8X nu este ales doar pentru simplitate sau în lipsă de idei, ci face parte dintr-o strategie de marketing comună a HTC şi Microsoft. Aceasta va începe după ce vor ajunge pe piaţă dispozitivele cu Windows Phone 8. Astfel, cele două companii vor să sugereze ideea că că hardware-ul şi software-ul sunt la fel de importante.
HTC 8X are un procesor dual-core Snapdragon S4 la frecvenţa de 1,6 GHz, o memorie RAM de 1 GB şi o capacitate de stocare de 16 GB. Deasupra este un ecran de 4,3 inci cu rezoluţie 720p (1280x720 pixeli) şi care este curbat pe margine. Lista specificaţiilor continuă cu o cameră principală de 8 megapixeli care filmează full HD, şi o baterie de 1.800 mAh. Telefonul oferă şi conectivitate NFC.
Potrivit HTC, camera frontală are un unghi de vizualizare (88 de grade) de trei ori mai mare decât al altor modele. Este de 2,1 megapixeli, apertura f/2.0 şi un senzor BSI pentru situaţiile cu luminozitate scăzută. De asemenea, filmează la 1080p. Iar camera principală foloseşte acelaşi cip din HTC One X cu rezultate foarte bune în condiţii de iluminare scăzute.
HTC 8X vine cu sistemul Beats Audio şi pentru acesta oferă un amplificator audio integrat pentru cel mai bun sunet. Volumul este ajustat pentru cel mai bun raport calitate şi intensitate. Şi HTC a dezvoltat şi o aplicaţie Beats Audio care va veni preinstalată pe telefon. Iar utilizatorul este informat, atunci când conectează căştile, dacă vrea să utilizeze sistemul Beats sau nu.
Preşedintele HTC, Jason Mackenzie, a spus că 8X şi 8S vor fi telefoanele emblemă ale Windows Phone 8. Şi HTC a promis că telefoanele vor fi disponibile în oferta a peste 150 de operatori din întreaga lume, cu data de lansare fixată în noiembrie.
Faţă de rivalii Ativ S şi Lumia 920, HTC 8X are un ecran mai mic, dar un procesor mai bun. Camera de pe Lumia 920 este mai bună, cel puţin pe foaie, dar testele reale vor conta în final. Acum, principalii promotori ai Windows Phone 8 sunt Nokia, HTC şi Samsung, cei mai implicaţi fiind primii doi.











