Primul oras din Romania unde impozitele pot fi platite prin Internet
0"Traditia timisoreana de-a lungul secolelor ne obliga", a afirmat, ieri, viceprimarul Timisoarei, Adrian Orza, la festivitatea de inaugurare a platii taxelor si impozitelor prin intermediul
"Traditia timisoreana de-a lungul secolelor ne obliga", a afirmat, ieri, viceprimarul Timisoarei, Adrian Orza, la festivitatea de inaugurare a platii taxelor si impozitelor prin intermediul mijloacelor electronice. Timisoara a devenit astfel primul oras din Romania in care contribuabilul poate sa-si plateasca birurile stand in fata calculatorului de acasa, acest lucru putandu-se realiza 24 de ore din 24. Dupa ce a vizitat site-ul Primariei pentru taxe si impozite, decizand ce plati trebuie facute, contribuabilul va intra pe site-ul Banc Post, partenerul Primariei Timisoara, si va putea sa-si plateasca taxele si impozitele cu doar cateva clicuri. De asemenea, timisorenii care au card Banc Post pot sa-si plateasca datoriile la ghiseele Primariei direct de pe acesta. Prezent la eveniment, ministrul Comunicatiilor, Dan Nica, a afirmat ca nu trebuie sa ai cunostinte foarte multe despre Internet pentru a putea beneficia de aceasta solutie alternativa la cozile interminabile. De asemenea, ministrul n-a scapat ocazia ca, in fata primarului taranist Gheorghe Ciuhandu, sa-l citeze pe premierul Adrian Nastase: "Va amintesc ce spunea premierul Nastase: "avem multe lucruri pe care nu le putem negocia" si printre acestea se numara si faptul ca nu putem accepta la nesfarsit cozile la ghiseele Finantelor". Dupa ce ieri a fost facuta o demonstratie practica on-line, sistemul va deveni accesibil marelui public incepand din luna septembrie a acestui an. Pentru a putea beneficia de aceste servicii, contribuabilul va primi in plic inchis numele de utilizator si parola.























































