O treime din angajaţi au evitat să-şi ia concediu anul trecut
0Peste 15% din români nu şi-au luat nicio zi de concediu în 2006, în timp ce o treime a efectuat mai puţin de 20 de zile, cât prevede legislaţia românească, arată un studiu realizat de
Peste 15% din români nu şi-au luat nicio zi de concediu în 2006, în timp ce o treime a efectuat mai puţin de 20 de zile, cât prevede legislaţia românească, arată un studiu realizat de Daedalus Consulting. Potrivit cercetării, dintre toate categoriile profesionale, la o extremă se grupează managerii şi patronii, cu o medie de 15 zile de concediu, şi muncitorii, cu o medie de 16 zile de concediu. La cealaltă extremă se găsesc angajaţii cu studii medii şi cei cu studii superioare, care în medie au efectuat 20, respectiv 21 de zile de concediu. Consultanţii companiei mai spun că 50% din români au stat acasă în concediu. Alţi 48% din români şi-au efectuat concediul călătorind în ţară, în timp ce 11% din aceştia au călătorit în străinătate. Doar doi din trei români care au călătorit în ţară şi trei din patru români care au călătorit în străinătate au plătit servicii turistice, restul vizitându-şi rudele sau prietenii. Deşi patronii şi managerii şi-au luat mai puţine zile de concediu în medie, 31% din aceştia şi-au petrecut concediul în străinătate. Pe de altă parte, muncitorii au petrecut în proporţie de 65% concediul acasă. Studiul a fost realizat de Daedalus Consulting pe un eşantion de 1.000 de persoane cu vârsta cuprinsă între 18 şi 65 de ani şi este reprezentativ la nivel naţional urban. Eroarea de eşantionare este de +/- 3%.























































