Mirosul spaimei -Ştiri pe scurt | adevarul.ro

Mirosul spaimei -Ştiri pe scurt

Publicat:
Ultima actualizare:
0

Mirosul spaimei Oamenii simt frica celor din jur, arată un studiu al Universităţii din Düsseldorf. Cercetătorii au luat probe de transpiraţie de la studenţi în timpul unui examen şi în

Mirosul spaimei

Oamenii simt frica celor din jur, arată un studiu al Universităţii din Düsseldorf. Cercetătorii au luat probe de transpiraţie de la studenţi în timpul unui examen şi în timp ce făceau exerciţii fizice, iar alţi voluntari au mirosit mostrele. Monitorizarea activităţii cerebrale a voluntarilor a demonstrat că partea care gestionează emoţiile a devenit mai activă atunci când aceştia au mirosit mostrele luate în timpul examenului.

„Miss orăşeanca de cort“

Guvernul italian a organizat un concurs de frumuseţe pentru victimele cutremurului din L’Aquilla. Sara Iervolino, de 26 de ani, a câştigat competiţia şi a fost desemnată „Miss orăşeanca de la cort“. Competiţia a fost organizată în încercarea de a reda demnitatea şi frumuseţea acestor fete care trăiesc încă în corturi.

Mai tare ca trenul

Un om a supravieţuit după ce a fost lovit de un tren care gonea cu peste 160 de km/h. Noah Hodgkiss îşi căuta telefonul mobil pe care-l scăpase în timp ce traversa un pod când trenul de Birmingham l-a lovit din spate şi l-a aruncat peste 35 de metri în afara căii ferate. Omul s-a ales cu două coaste rupte, cu pelvisul, o mână şi câteva degete fracturate. 

Zbor în pielea goală

Americanul Keith Wright, de 50 de ani, a obligat un avion al US Airways să facă escală la Albuquerque (New Mexico), în condiţiile în care destinaţia lui era Los Angeles. Omul s-a dezbrăcat complet şi a refuzat să poarte chiar şi lenjeria intimă. În final, câţiva poliţişti care se aflau printre pasageri l-au imobilizat cu ajutorul cătuşelor şi l-au predat autorităţilor, la sol. 

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite