"Fiecare universitate piere sau străluceşte pe limba ei"

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Ministerul Educaţiei şi Cercetării nu se mai amestecă în autonomia universitară. Nu mai confirmă şi nu mai revocă rectori, conform proiectului de lege al învăţământului

Ministerul Educaţiei şi Cercetării nu se mai amestecă în autonomia universitară. Nu mai confirmă şi nu mai revocă rectori, conform proiectului de lege al învăţământului superior.

"Fiecare universitate piere sau străluceşte pe limba ei. Cine nu îndeplineşte condiţiile de finanţare şi calitate iese din tablou odată cu conducerea pe care şi-a desemnat-o", ne-a declarat Dumitru Miron (foto medalion), secretarul de stat pentru învăţământ superior din MEdCT.

Acesta a mai spus că se urmăreşte "reglementarea obligativităţii ministerului de a finanţa un număr de fonduri, dar şi obligativitatea universităţii de a le constitui şi gestiona aşa cum vrea ea. Vorbim de fondul de finanţare a granturilor de studii, fondul pentru garantarea creditelor pe care le iau studenţii de la bănci pentru a-şi finanţa studiile, pentru asigurarea egalităţii de şanse, un fond separat pentru categoriile defavorizate minorităţii naţionale, fonduri pentru stimularea performanţei profesionale, pentru ajutoare, asistenţă socială, pentru finanţarea cheltuielilor de capital, pentru promovarea cercetării inovării creaţiei şi fonduri pentru susţinerea mobilităţii intranaţionale şi internaţionale a cadrelor didactice şi a studenţilor".

Totodată, se urmăreşte o "serioasă asigurare a calităţii şi posibilitatea de definire a sistemului naţional de învăţământ". Senatul universităţii taie şi spânzură Conducerea universităţilor va fi asigurată de trei organisme: deliberativ, executiv şi consultativ.

Organismul decizional al universităţilor îl va constitui Senatul. "În filosofia proiectului de lege, cea mai importantă structură decizională este Senatul care decide tot: metodologii, regulamente, concursuri de ocupare a rectorilor, demiteri. Deasupra lui nu se mai află nimic. Funcţia de preparator dispare. Însă legea va permite să se poată sări pe bază de performanţă peste verigi.

Adică, se poate candida acum de la asistent direct la profesor. Verigile rămân, dar orice persoană performantă poate candida la oricare din funcţii", a adăugat Dumitru Miron. Din consiliul consultativ vor face parte reprezentanţi ai mediilor ştiinţifice, de afaceri, studenţi şi va funcţiona ca un organism de interfaţă cu mediul extern.

Ministerul Educaţiei interzice formarea de clase doar cu elevi rromi

Începând cu anul şcolar 2007/2008, Ministerul Educaţiei interzice formarea claselor întâi şi a cincea preponderent sau numai cu elevi rromi, pentru a preveni şi elimina segregarea şcolară. Potrivit unui ordin al ministerului, în unităţile şcolare în care există elevi rromi trebuie să fie promovate şi încurajate reprezentarea copiilor şi părinţilor din grupurile dezavantajate în consiliile părinţilor şi ale elevilor. Şcoala trebuie să ofere elevilor rromi exemple de modele pozitive, prin numirea unor cadre didactice de această etnie şi prin invitarea regulată a cetăţenilor rromi să participe la activităţile şcolii.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite