Cartea „Înapoi în prezent“ a lui Adrian C. Băjenaru va fi lansată de Dragobete
0„Unul dintre subiectele pe care le-am expus în cartea «Înapoi în prezent» este şi fenomenul de Sincronicitate. Am pus multă iubire în scrierea acestei cărţi şi Universul mi-a răspuns întocmai. Cosmosul Mare îl iubeşte pe cel Mic, aşa că a aşezat lucrurile în aşa fel încât lansarea cărţii să fie chiar pe 24 februarie, într-o zi a iubirii mioritice, de Dragobete la Librăria ‘M. Eminescu’ între 10.00-14.00”, spune autorul căţii Adrian Băjenaru.
Cărţile pot fi achiziţionate de la casieria librăriei, iar locurile sunt limitate.
”Profitând de înclinaţia societăţii post-moderne de a se întinde spre extremităţile axei durere-plăcere (n.r. – pentru că asta facem, evităm durerea şi căutăm plăcerea), au apărut formule pentru ”fericire la minut”, care au promis marea cu sarea mai repede şi mai uşor. În această carte discutăm despre un factor definitoriu (i.e. ‘hit et nunc’) care determină 100% starea de bine, înflorirea omului încă din cele mai vechi timpuri. Fericirea autentică este în relaţie directă cu trei coordonate principale: (1) prezenţa conştientă; (2) pacea interioară; (3) satisfacţia sau împlinirea.
Manualul poate fi folosit precum un ghid, pas cu pas, pentru deprinderea fericirii reale şi accesarea stării de potenţialitate. Am dedus într-un demers arborescent, prin căutări asidue corelaţia strânsă dintre: (1) Spiritualitate; (2) Psihologie; (3) Fericire şi (4) Prezenţă conştientă. Descoperind diamantele prezenţei conştiente, vom împărtăşi cu ceilalţi şi le vom oferi din întregul nostru spre binele comun cel mai înalt. Mindfulness este starea de prezenţă conştientă în care acceptăm realitatea aşa cum este, fără să o alterăm cu convingerile noastre limitative, cu experienţele traumatizante din trecut sau cu aşteptările pline de speranţă pe care le avem faţă de viitor. Prezenţa conştientă se rezumă la a permite să se întâmple! Prin prisma meditatorului totul devine o oportunitate, o lume în afara aşteptărilor pentru că în lumina aparenţelor se reflectă iluzia realităţii”, declară Adrian C. Băjenaru
În program îşi vor exprima opinia câţiva speakeri şi prieteni ai autorului şi vom discuta despre importanta existenţei în ”aici şi acum”.
Întrucât cartea cuprinde noţiuni din psihologie, spiritualitate, religie, filosofie şi chiar fizică cuantică, lucrarea ”Înapoi în prezent” bătătoreşte nişte tărâmuri noi, neexplorate încă, analizează postura de ”a fi” în varii contexte şi unghiurii de percepţie.
“Sunteţi aşteptaţi şi voi să fiţi părtaşi într-o zi specială la o lansare specială, atipică, unde vom descoperi că iubirea nu poate exista decât aici şi acum”, adaugă autorul.