Calvarul familiei Hawking
0Lucy Hawking, fiica celebrului fizician englez Stephen Hawking, a vorbit pentru prima dată despre problemele familiei sale, amintind de divorţuri, dependenţă de alcool şi abuzuri.
În 1995, Stephen Hawking a divorţat de soţie şi s-a căsătorit cu asistenta medicală care îl îngrijea, Elaine Mason. Mai târziu au apărut zvonuri potrivit cărora Mason îl abuza pe Hawking, deoarece el cerea frecvent tratament pentru tăieturi şi vânătăi inexplicabile, scrie „The Daily Mail". Fiica lui Hawking a fost una dintre persoanele care au raportat bănuielile lor poliţiei, însă Hawking a refuzat să coopereze, iar autorităţile au abandonat cercetările. Stephen Hawking a divorţat de Elaine Mason abia în 2006.
Şi Lucy Hawking a avut probleme: un mariaj ratat şi descoperirea că fiul ei cel mic, William, are autism. „Când William era mic mi-am dat seama că ceva nu este în regulă, dar mă gândeam că nu este posibil. Când a fost diagnosticat am fost furioasă", a povestit Lucy Hawking. În 2004, femeia s-a internat într-o clinică de reabilitare din Arizona pentru a-şi trata depresia şi problemele cu alcoolul. „A fost o perioadă catastrofală. Ca familie, aceea a fost căderea într-o gaură neagră", a declarat fiica lui Stephen Hawking.
Cărţi traduse în 37 de limbi
Stephen Hawking a scris împreună cu fiica sa Lucy trei cărţi pentru copii bazate pe ştiinţă. Cele din seria „Aventurile cosmice ale unui băiat pe nume George" s-au vândut în număr record, cărţile fiind traduse în 37 de limbi. Scrierea cărţilor a marcat un nou tip de relaţie între cei doi, relatează „The Daily Mail". Lucy spune că amestecul de faimă, fizică şi dizabilitate din tatăl ei i-a făcut chiar şi pe membrii familiei sale să se simtă „captivi într-un alt capitol din povestea Stephen Hawking". Profesorul Stephen Hawking suferă de scleroză laterală amiotrofică, o maladie paralizantă cu care a fost diagnosticat pe când avea 22 de ani. Fizicianul se deplasează într-un scaun cu rotile şi comunică prin intermediul unui computer şi al unui sintetizator vocal.
Scleroza laterală amiotrofică - boala Lou Gehrig - se caracterizează printr-o pierdere progresivă a anumitor celule nervoase ale creierului şi ale măduvei spinării, denumite neuroni motori, ce comandă muşchii voluntari, care fac posibilă mişcarea. Boala este progresivă, invalidantă, fatală - mersul, vorbitul, mâncatul, înghiţitul şi alte funcţii fundamentale devenind mai dificile cu timpul. Cauzele maladiei sunt necunoscute, însă se ştie că aproximativ 5-10% din bolnavi prezintă o formă moştenită a acesteia. După diagnostic, medicii i-au spus că mai are doar câţiva ani de trăit, însă Stephen Hawking a reuşit să supravieţuiască peste 40 de ani şi a devenit un om de ştiinţă.
''A fost o perioadă catastrofală. Ca familie, a fost căderea într-o gaură neagră.''
Lucy Hawking fiica lui Stephen Hawking